Investoři mění strategii. Zbavují se dolarových dluhopisů | E15.cz

Investoři mění strategii. Zbavují se dolarových dluhopisů

Burza
Burza
• 
ZDROJ: ctk

pez

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Loňský rok byl velmi vydařený pro dluhopisy rozvíjejících se trhů. Řada investorů – vědoma si volatility národních měn rozvíjejících se států – dala přednost dluhopisům takzvaných emerging markets, ale denominovaných v globálních měnách, především v amerických dolarech. Výsledkem bylo, že za celý loňský rok byly dluhopisy v globálních měnách téměř dvojnásobně výnosné než bondy v národních měnách.

JP Morgan GBI-EM, který je indexem dluhopisů rozvíjejících se trhů vydaných v národních měnách, za loňský rok posílil v dolarovém vyjádření o 10,9 procenta. Zatímco JP Morgan EMBI, který sleduje vývoj dluhových nástrojů rozvíjejících se trhů denominovaných v amerických dolarech, posílil o 18,5 procenta.

Letos to ale může být obráceně, alespoň soudě podle investorů a investičních stratégů, kteří si myslí, že dolarové obligace ty v národních měnách nepřekonají. „Ani matematicky nemohou dolarové bondy rozvíjejících se zemí zopakovat loňské zisky,“ uvedl pro Bloomberg Nicholas Gartside z JP Morgan Asset Management. „Příležitosti jsou nyní v národních měnách,“ dodal.

Příkladem zájmu o dluhopisy rozvíjejících se ekonomik je Mongolsko, které musel MMF v posledních 20 letech několikrát zachraňovat. Země na konci roku prodávala dolarové bondy za 1,5 miliardy dolarů, dostala ale objednávky na 15 miliard dolarů, což je dvakrát více než velikost celé tamní ekonomiky.

Autor: pez

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video