Aktualizováno
Íránský prezident a ministr zahraničí zemřeli při nehodě vrtulníku

Íránský prezident Ebráhím Raísí na Valném shromáždění OSN (19. 9. 2023).

Íránský prezident Ebráhím Raísí na Valném shromáždění OSN (19. 9. 2023). Zdroj: Reuters

Při nedělní nehodě vrtulníku zemřeli prezident Ebrahím Raísí a ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján. Zprávy místních médií potvrdila íránská státní televize. Vrak vrtulníku záchranáři nalezli až brzy ráno a íránská státní televize později uvedla, že na místě nejsou patrné známky života.

Vrtulník havaroval v hornatém terénu nedaleko ázerbájdžánských hranic. Záběry státní televize naznačovaly, že stroj narazil do horského vrcholu, ačkoli oficiální informace o příčině nehody nebyly k dispozici. Státní tisková agentura IRNA uvedla, že Raísí letěl ve vrtulníku Bell 212 americké výroby. Podle zdroje agentury Reuters vrtulník úplně shořel.

Záchranné týmy bojovaly celou noc s nepřízní počasí a obtížným terénem, až v pondělních časných ranních hodinách se dostaly k troskám. Následně oznámily, že na místě nejsou patrné známky života. O úmrtí Raísího a Amírabdolláhjána zprvu informovala místní média, později to potvrdila také íránská státní televize.

Prezident se letecky přesouval z oblasti na hranici Íránu s Ázerbájdžánem, kde se dopoledne zúčastnil slavnostního otevření přehrady s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.Z provincie Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu byl hlášen silný déšť, mlha a vítr.

Nástupce ajatolláha

V íránských médiích se po prvních zprávách o nehodě objevily výzvy, aby se lidé modlili za zdraví vládních činitelů, posléze také záběry, na kterých se podle státní televize lidé za Raísího modlí. Podle IRNA se k modlitbám připojil i ajatolláh, který prohlásil, že Íránci si nemají dělat starosti o správu země. „K žádnému narušení íránských státní záležitostí nedojde,“ citoval Reuters z vyjádření zveřejněného státní tiskovou agenturou.

Záběrů z místa nehody je zatím jen minimumZáběrů z místa nehody je zatím jen minimum|profimedia.cz

Už v neděli večer se mimořádně sešla íránská vláda, přičemž jednání vedl viceprezident Mohammad Mochbar. Posléze Mochbar podle íránské ústavy převzal prezidentskou funkci, v ní má maximálně 50 dní na uspořádání nových prezidentských voleb. Zahraniční média podotýkají, že zesnulý Raísí byl mnohými považován za možného nástupce 85letého ajatolláha, který má v islámské republice rozhodující moc.

Raísí byl zvolen íránským prezidentem v roce 2021 ve volbách s nejnižší účastí v dějinách islámské republiky. Bývalý šéf tamní justice je považovaný za zahraničněpolitického jestřába a je terčem amerických sankcí.

Vrtulník s íránským prezidentem Raísím startuje z hranice s Ázerbájdžánem. Později havarovalVrtulník s íránským prezidentem Raísím startuje z hranice s Ázerbájdžánem. Později havaroval|ČTK / AP / Ali Hamed Haghdoust

Pátraly i satelity EU

Prezident zřejmě cestoval ve formaci tří vrtulníků, přičemž z prvotních zpráv nebylo jasné, zda byl prezident na palubě stroje, který se dostal do problémů. Záhy podle agentur AP a Reuters přišla státní média s informací, že tomu tak bylo.

Irák, Ázerbájdžán, Rusko, Katar, Turecko či Saúdská Arábie nabídly Íráncům pomoc v pátrací operaci. Evropská unie na íránskou žádost spustila krizovou službu své satelitní sítě Copernicus, uvedl eurokomisař Janez Lenarčič.