„Ist das klar? Ja? Gut.“ Klaus školil rakouské novináře

Redaktor deníku Standard stihl Klausovi položit pouhých pět otázek. Václavu Klausovi evidentně nebylo po chuti téma rozhovoru – Evropa a Evropská unie. Klaus je jejím velkým kritikem.
Klaus rozhovor popuzeně ukončil ve chvíli, kdy se ho redaktor Manuel Escher zeptal, zdali je podle něj národní stát, tedy koncept vzniklý v 19. století, ideou, která se hodí také do 21. století.
„Odpovím asi takhle: Jsem proti supraracionalismu. Je to jasné? A jsem pro intergouvernementalismus. Ano? Dobře,“ řekl prezident a bez rozloučení odešel.
STANDARD: Proč se v době, kdy se ostatní státy znovu pouštějí silněji ve směru evropské integrace, objevují právě v Česku tak silné opačné tendence?
Klaus: Myslím, že Češi jsou zcela racionální a odpovědní. To je jedna strana věci. A ta druhá je tato: Máme komunistickou minulost. A v určitých ohledech jsme citliví, možná až přecitlivělí, když jde o odstraňování svobody a demokracie v Evropě. Proto jsme mnohem kritičtější než kupříkladu Západoevropané a také Rakušané. Proto máme takové postoje.
STANDARD: Pozorovatelé z ekonomiky i politiky po krizi tvrdili, že je třeba mít cíl překonávat problémy prostřednictvím výraznější evropské integrace. Vy tvrdíte opak. Proč?
Klaus: Tato politika, jak se říká anglicky „ever closer Europe“ (stále bližší Evropy pozn.red.) je právě to, co nás do té krize uvrhlo. A víc a větší kapky té samé medicíny nám nemůže pomoci. Potřebujeme něco jiného. Musíme celý tento model, toto paradigma evropské integrace změnit. Nelze takto dál pokračovat.
STANDARD: Váš protinávrh je návrat k výraznější pozici národního státu, k národně-státním modelům, modelu, který pochází z 19. století a zčásti jako zastaralý…
Klaus: Proč 19. století?
STANDARD: Vznik národních států…
Klaus: Ano, vznik. Ale existence je z 20. století. Ne z 19. století.
STANDARD: Je národní stát model i pro 21. století?
Klaus: Odpovím asi takhle: Jsem proti supraracionalismu. Je to jasné? A jsem pro intergouvernementalismus. Ano? Dobře.