Juncker se před europoslanci hájil kvůli lucemburské daňové aféře | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Juncker se před europoslanci hájil kvůli lucemburské daňové aféře

Juncker se před europoslanci hájil kvůli lucemburské daňové aféře
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker
• 
ZDROJ: Evropska komise

ČTK

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker se před evropskými poslanci znovu hájil v souvislosti s kauzou kontroverzních daňových dohod, které Lucembursko pod jeho vedením uzavřelo s velkými firmami. Právě kvůli této aféře vyvolala protievropská parlamentní frakce EFDD hlasování o vyslovení nedůvěry celé komisi, které se uskuteční ve čtvrtek.

Už nyní je ale jasné, že nemá naději na úspěch, protože zástupci nejsilnějších parlamentních uskupení Junckera podpořili a označili hlasování za „destruktivní útok pravicových radikálů“.

Juncker čelí velkému tlaku kvůli odhalení o podrobnostech daňových dohod, které Lucembursko uzavíralo s nadnárodními firmami, a umožnilo jim tak platit jen velmi nízké daně. Šéf komise přijal za tato rozhodnutí politickou odpovědnost, ale trvá na tom, že dohody byly v souladu s lucemburským i mezinárodním právem.

To zopakoval i v pondělí a zdůraznil, že jej nikdo nemůže považovat za „přítele velkokapitálu“. Podle něj mají europoslanci na své snahy o vyslovení nedůvěry právo, má prý ale dojem, že cílem je hlavně on sám a ne celá komise. „Pokud chcete, abych šel já, pak to řekněte a já půjdu,“ řekl autorům návrhu.

Vyslovení nedůvěry komisi požaduje EFDD, respektive UKIP

Vyslovení nedůvěry komisi podporuje protievropská frakce Evropa svobody a přímé demokracie (EFDD), v níž hraje hlavní roli britská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigela Farage. Přidali se k ní ale také krajně pravicoví europoslanci včetně Marine Le Penové z francouzské Národní fronty (FN). K tomu, aby komise skutečně padla, je potřeba většina dvou třetin odevzdaných hlasů a zároveň většina všech europoslanců, a to není reálné.

Junckera dnes podpořili zástupci jeho domovské lidovecké frakce (EPP), ale i socialisté (S&D) a liberálové (ALDE). Šéf frakce EPP Manfred Weber v projevu řekl, že ti, kdo hlasování o nedůvěře iniciovali, jen chtějí sami k sobě přitáhnout pozornost. Šéf frakce ALDE Guy Verhofstadt byl ještě tvrdší, když krok označil za „hloupou a cynickou politickou hru s perverzní logikou“ a znovu zopakoval, že lucemburskou aféru musí řádně vyšetřit zvláštní parlamentní komise. I vedoucí socialistické frakce Gianni Pitella mínil, že požadavek na pádu komise je naprosto surreálný.

Zahraniční tisk: Juncker má bojovat s daňovými úniky, sám jim ale pomáhal

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!