Kongres odvrátil insolvenci, USA si mohou půjčovat ještě dva roky

Kapitol, sídlo obou komor amerického parlamentu

Kapitol, sídlo obou komor amerického parlamentu Zdroj: CC BY-SA 2.0: Kmccoy via Wikimedia

Americký Kongres schválil zákon, který prodlužuje vládě Spojených států právo půjčovat si peníze do roku 2017. Zákon, jenž odstraňuje bezprostřední hrozbu platební neschopnosti vlády, by nyní měl podepsat prezident Barack Obama.

Americké ministerstvo financí varovalo, že pokud by Kongres opatření neschválil, vyčerpalo by do 3. listopadu veškeré své kapacity pro půjčky. To by mohlo vést k tomu, že by americká vláda v následujících dnech nebyla schopna splácet své závazky. Zákon schválil Senát poté, co ho již ve čtvrtek odsouhlasila Sněmovna reprezentantů.

Senátoři hlasovali pro opatření v poměru 64 ku 35. Zákon rovněž umožňuje zvýšit strop pro výdaje ve stávajícím fiskálním roce, který začal 1. října, a také v příštím fiskálním roce, jenž začne 1. října 2016. V příštích dvou letech může Washington vydat o 80 miliard dolarů (téměř dva biliony korun) více na armádu a vnitřní programy.

Republikáni chystají přílepky

Zákonodárci nyní musí peníze rozdělit mezi jednotlivé kapitoly, na což mají čas pouze do 11. prosince. Dá se například očekávat, že konzervativní republikáni se pokusí prosadit kontroverzní dodatky, jako je například zastavení financování poskytovatele zdravotnických služeb Planned Parenthood (Plánované rodičovství), který se zastává potratů.

Někteří republikáni se mohou pokusit zrušit zákon, který po finanční krizi z let 2008 a 2009 umožňuje trestat banky za nezodpovědné chování, nebo zabránit novým regulacím emisí uhlíkatých sloučenin.

Konzervativci půjčky odmítají

Už během čtvrteční debaty v Senátu konzervativnější senátoři kritizovali své kolegy za to, že uvolnění rozpočtů podpořili. Například senátor Ted Cruz, jenž usiluje o republikánskou prezidentskou kandidaturu, obvinil republikánskou většinu v Kongresu z toho, že „prezidentovi vystavují bianco šek pro zbytek jeho funkčního období“.

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, jenž pomáhal zákon dojednat, na opatření ocenil to, že odmítá zvyšování daní, a poznamenal, že dodatečné výdaje budou kompenzovány úsporami na jiných místech. Připomněl například reformu systému sociálního zabezpečení, která předpokládá dlouhodobé úspory ve výši 168 miliard dolarů.

***