Kreml hrozí útokem na slabý článek NATO | e15.cz
Štítek Premium

Kreml hrozí útokem na slabý článek NATO. EU projevuje nervozitu

Doprava veškerého zboží do Kaliningradu je stále možná
Doprava veškerého zboží do Kaliningradu je stále možná
• 
ZDROJ: Reuters

Karel Barták

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bylo možné očekávat, že Moskva dříve či později vytasí trumf v podobě své enklávy Kaliningrad. A to se nyní stalo. Ruské ministerstvo zahraničí varuje, že pokud nebude opět v plné rozssahu povolena přeprava ruského zboží po zemi mezi hlavní částá ruského území a enklávou, tedy přes území Litvy, Rusko „si vyhrazuje právo podniknout kroky k ochraně svých národních zájmů“. To znamená otevřenou hrozbu vojenským útokem na území členského státu NATO.

Litva odpovídá, že nebrání přepravě ani osob, ani zboží. Nepouští ovšem ty komodity, na které se vztahují evropské sankce proti Rusku, což zahrnuje například také stavební materiály, uhlí, kovy nebo špičkové technické výrobky. Podle kaliningradských úřadů je to až polovina objednaných dodávek. Vysoký představitel EU pro zahraniční politiku Josep Borrell hájil v pondělí litevské počínání, které je v souladu s rozhodnutím EU o protiruských sankcích. Litva sama nezavádí žádná jednostranná opatření vůči Rusku, uvedl. Jedním dechem však potvrdil „obavu z ruské odvety“ a usoudil, že „je lépe být opatrný než znepokojený“.

Po diskusi s ministry zahraničí „sedmadvacítky“ vyložil, že Litva se sice nedopouští žádného jednostranného příkoří vůči Rusku, ale pro EU je přece jen lepší „pozitivní nálada a opatrný postup“. Proto bude nyní urychleně zkoumat všechny právní aspekty (aplikace sankčního mechanismu), aby bylo jisté, že nedochází k jakémukoli porušení práva. Upřesnil, že předmětem zkoumání nebude postup litevských úřadů, ale pokyny Evropské komise, jimiž se tyto úřady řídí.

Tento velmi opatrný jazyk potvrzuje nervozitu, kterou ruský tlak na Litvu v souvislosti s Kaliningradem vyvolává. Kaliningradskou oblast dělí od území Běloruska, ruského spojence a vazala, necelých 100 kilometrů území podél litevsko-polské hranice. Vojenští analytici dávno poukazují na touhu Ruska se této spojnice zmocnit a označují ji za velmi citlivé území. Množí se úvahy o tom, co by taková přímá konfrontace mezi Ruskem a NATO znamenala – a zda by se souboj o odlehlý proužek zemědělské půdy mohl či měl stát roznětkou velikého konfliktu, jenž by výrazně umocnil nebezpečí jaderného střetu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video