Kvůli USA hrozí globální hospodářská katastrofa, varuje Světová banka
Americká vláda nemá kvůli sporům v Kongresu od minulého úterý peníze na běžný provoz. Pokračování sporů by mohlo vést až k neschopnosti zvýšit dluhový strop, takže by vládě mohly již ve čtvrtek dojít peníze na splácení dluhů.
„Nacházíme se nyní pět dnů od velmi nebezpečného okamžiku. Vyzývám americké politiky k rychlému řešení,“ uvedl Kim. Podle něj by nečinnost mohla vést k růstu úrokových sazeb, poklesu důvěry a zpomalení hospodářského růstu. „Mohla by to být katastrofální věc pro rozvíjející se země, což by následně výrazně poškodilo také vyspělé ekonomiky,“ prohlásil.
Spory v Kongresu nekončí
Přitom naděje na rychlé ukončení americké rozpočtové krize v sídle amerického Kongresu v sobotu zeslábly, když členové Republikánské strany ve Sněmovně reprezentantů obvinili prezidenta Baracka Obamu, že s nimi přestal vyjednávat a obrátil se na Senát. Ten zamítl snahu demokratů o zvýšení dluhového stropu jen do příštího roku.
Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová již ve čtvrtek varovala, že pokud Američané dluhový strop včas nezvýší, výsledkem by mohly být vážné škody nejen v americké ekonomice, ale v celém světovém hospodářství.
Rychle se šířící smrtelná nemoc
Před negativními důsledky neschopnosti Spojených států splácet své dluhy o víkendu varovali rovněž vedoucí představitelé tří předních světových bank. Generální ředitel největší německé banky Deutsche Bank Anshu Jain uvedl, že důsledky by byly naprosto katastrofální. „Byla by to velmi rychle se šířící smrtelná nemoc,“ dodal.
Jain se stejně jako generální ředitel největší americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon a šéf francouzské bankovní jedničky BNP Paribas Baudouin Prot domnívá, že neschopnost vlády USA splácet dluhy by měla dramatický dopad na hodnotu amerických dluhopisů i dolaru a pravděpodobně by uvrhla světovou ekonomiku do nové recese.
V současné době roste intenzita jednání v horní komoře Kongresu, tedy v Senátu. Šéfové demokratické většiny a republikánské menšiny v Senátu se během víkendu sešli k rozhovorům. Představitel senátních demokratů Harry Reid pak prohlásil, že by chtěl dohody s republikány dosáhnout do pondělí.