Let ruského ministra obrany nepustili do Polska, byl označený jako vojenský | E15.cz

Let ruského ministra obrany nepustili do Polska, byl označený jako vojenský

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Kirill Naumenko, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polské řízení letového provozu odmítli vpustit do polského vzdušného prostoru letadlo, na jehož palubě cestoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Varšava patří k nejhlasitějším evropským kritikům ruského postupu na Ukrajině.

Šojgu se vracel ze Slovenska, které navštívil u příležitosti oslav 70. výročí Slovenského národního povstání. Poté, co polští dispečeři odmítli jeho přelet, a následně se stejně vyjádřili i jejich ukrajinští kolegové, stroj s ministrem obrany přistál v Bratislavě.

Polské řízení letového provozu PAZP vysvětlilo, že let ruského ministra z neznámého důvodu změnil svůj status z civilního na vojenský. „Povolení k návratu přes Polsko jim samozřejmě udělíme, pokud svůj letový plán opět změní na nevojenský,“ uvedl mluvčí dispečerů Pawel Paluch. Dodal, že letadlo již dostalo povolení přeletět polské území, musí ale být označené jako let aerolinek Aeroflot.

Šojgu tuto podmínku přijal. Letadlo, nyní označené jako stroj ruských státních aerolinek, již odstartovalo z bratislavského letiště a následně vstoupilo do polského vzdušného prostoru.

Do Banské Bystrice přiletěl Šojgu namísto prezidenta Vladimira Putina, kterého na oslavy krátce před koncem svého funkčního období pozval bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič.

Kvůli přítomnosti významného ruského představitele svou účast na oficiálním programu odřekl polský prezident Bronislaw Komorowski. Zúčastnil se ale oběda se svým slovenským a českým protějškem.

Trasa letu ruského ministra obrany

Trasa letu ruského ministra obrany, který Polsko odmítlo vpustit do svého vzdušného prostoru Autor: Flightradar24.com

Šojgu není prvním ruským představitelem, který se od začátku ukrajinské krize potýkal s problémy při cestování na západ. V květnu letadlo ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina, který se vracel z návštěvy proruské moldavské oblasti Podněstří, z rumunského vzdušného prostoru vyprovodily stíhačky. Podobně Rogozinův stoj dopadl při následném pokusu o přelet Ukrajiny.

Rogozin na incident reagoval rozhořčeně. Na svém twitterovém účtu napsal, že příště poletí na palubě ruského bombardéru Tu-160.

Armáda, která nebyla

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.