Lidí žijících ve Spojených státech pod hranicí chudoby přibylo | E15.cz

Lidí žijících ve Spojených státech pod hranicí chudoby přibylo

Lidí žijících ve Spojených státech pod hranicí chudoby přibylo
V Atlantic City tak na ohrožených místech zůstaly tisíce lidí, kterým záchranáři budou moci poskytnout pomoc až ráno. (Foto Profimedia)
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Pavla Palaščáková

Americká nezaměstnanost klesá, obyvatelé Spojených států se však s následky krize zřejmě budou potýkat ještě dlouho. Počet lidí žijících v zemi pod hranicí chudoby totiž v loňském roce vzrostl o 300 tisíc na rekordních 46,5 milionu. Analytici přitom s ohledem na vývoj na trhu práce očekávali lepší výsledek. Špatné zprávy přicházejí už několik let, naposledy se ukazatel chudoby významně zlepšil v roce 2006.

Hranice chudoby byla pro loňský rok stanovena na příjmy ve výši 23 492 dolarů ročně pro čtyřčlennou rodinu. Podle statistiků v takových rodinách žije více než šestnáct milionů dětí a téměř čtyři miliony lidí starších 65 let.

Nejvyšší míru chudoby vykazují Afroameričané, a to 27 procent, následovaní Hispánci s 26 procenty. Chudých amerických Asiatů je necelých dvanáct procent, zatímco bílých Američanů deset procent. Co se týče států, je na tom nejhůře Mississippi s 22 procenty, nejlépe New Hampshire s osmi procenty.

„Tato data Kongresu zdůrazňují, že je na čase, aby se odvrátil od úspor na agendu vytváření pracovních míst a ekonomického růstu,“ řekla Reuters Neera Tandenová z organizace Středisko pro americký pokrok. Zaznívají nové požadavky na zvýšení minimální mzdy.

Statistiky rovněž uvádějí, že o šest set tisíc na 48 milionů poklesl počet lidí, kteří nemají zdravotní pojištění. Snížení je však z velké míry dáno tím, že kvůli stárnutí populace dosáhlo více Američanů na program péče o seniory Medicare. Mezi dětmi žijícími pod hranicí chudoby dosahuje míra nepojištěných třinácti procent. Očekává se, že letos počet Američanů bez pojistky klesne díky státní podpoře mnohem výrazněji.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!