Madrid končí s šetřením. Škrty jako recept proti nezaměstnanosti nezabraly

Během prvních těch měsíců letošního roku zaniklo 322 tisíc pracovních míst, uvedl španělský statistický úřad INE. Propad počtu pracovních míst tak sice mírně zpomalil, nezaměstnanost ale zároveň poskočila o 1,2 procenta. Chybí totiž nové pracovní příležitosti.
Španělsko, které má po Řecku nejvyšší nezaměstnanost ze zemí Evropské unie, se do potíží dostalo kvůli kolapsu dlouhého realitního boomu. V uplynulých dvou letech vláda proti recesi bojovala pomocí rozsáhlých rozpočtových škrtů. Úspory zahrnovaly i vlnu propouštění ve veřejném sektoru.
Nyní Španělsko zřejmě chystá změnu přístupu. V pátek by vláda měla přestavit předpověď hospodářského vývoje na příští tři roky. Země opustí dosavadní doktrínu šetření a zaměří na podporu ekonomického růstu.
Španělský ministr financí Luis de Guindos tento týden připustil, že nový ekonomický plán nebude obsahovat žádná významná úsporná opatření. Přidal se tak k řadě evropských představitelů, kteří v posledních týdnech vyhlásili konec dosud prosazované politiky škrtů jako cesty z krize.
Nezaměstnanost ve Španělsku za posledních 10 let:
To, že úspory nedokázaly zastavit růst nezaměstnanosti ani nastartovat ekonomiku, tento týden připustil také předseda Evropské komise José Manuel Barroso. „Ačkoli je politika úsporných opatření v zásadě správná, myslím si, že v mnoha směrech dosáhla svých limitů,“ řekl.
Nezaměstnanost na jaře rostla i v těch zemích EU, které se dosud pyšnily nízkými hodnotami. V Nizozemsku v březnu dosáhla 8,1 procenta, nejvyšší hodnoty za posledních deset let. Také švédská nezaměstnanost v prvním jarním měsíci stoupla na 8,8 procenta. Na rekordu 27,2 procenta je nyní nezaměstnanost v Řecku, místní statistický úřad ale disponuje teprve údaji za leden.