Merkelová: Vytvořme kontingenty EU pro přijímání běženců z Turecka
„Nesmíme dopustit, aby v Egejském moři mezi Řeckem a Tureckem vládli zločinní převaděči a stále znovu přiváděli lidi do ohrožení a vydělávali na tom,“ řekla kancléřka a poukázala na dnešní potopení tří lodí, při němž zemřelo 45 migrantů. Podle ní je třeba užší spolupráce mezi tureckými úřady a evropskou agenturou Frontex, která chrání vnější hranice unie.
„Je třeba přeměnit nelegální imigraci na legální,“ uvedla Merkelová. „Samozřejmě to bude znamenat, že se budeme muset podílet na zátěži, kterou to přinese, a to finančními prostředky, ale také legálními kontingenty, které dají lidem šanci přijít do Evropy, aniž by ohrozili svůj život,“ dodala.
Merkelová: Je třeba přeměnit nelegální imigraci na legální
Turecko je podle Merkelové klíčovou zemí pro řešení uprchlické krize, protože přes jeho území přichází do EU většina běženců. Podle ní je třeba zlepšit životní situaci asi 2,5 milionu syrských uprchlíků, kteří se nyní v Turecku zdržují, aby měli menší motivaci k cestě do Evropy.
Za krok správným směrem kancléřka označila to, že Ankara dala běžencům pracovní povolení. „Dnes jsem ujistila, že z evropské strany poskytneme dohodnuté tři miliardy eur (81 miliard Kč), aby bylo možné realizovat projekty pro zlepšení situace uprchlíků,“ řekla Merkelová.
Davutoglu zdůraznil, že uprchlická krize postihuje EU i Turecko a není možné zodpovědnost za její řešení nechávat jen na jedné straně. Dopady masové migrace se podle něj podaří vyřešit jedině společně. O nutnosti spolupráce nejen mezi EU a Tureckem, ale i uvnitř unie, mluvila i Merkelová. „Jsem hluboce přesvědčena, že otázku nelegální migrace můžeme vyřešit, jen když budeme spolupracovat. Samostatná řešení ve stylu každý stát sám za sebe nás nedostanou dál, potřebujeme celoevropskou spolupráci,“ řekla.
Návštěvu využili Kurodvé k demonstraci
Zatímco Merkelová jednala s Davutogluem, před kancléřstvím se shromáždilo přes 300 Kurdů, kteří demonstrovali proti turecké politice vůči kurdské menšině. Při příjezdu premiéra na něj pískali a bučeli, skandovali také hesla na podporu Strany kurdských pracujících (PKK), proti níž vede turecká vláda vojenskou ofenzivu. PKK je na evropském seznamu teroristických organizací.
Spolupráci Merkelové s Tureckem v deníku Die Welt kritizoval také předseda opozičních Zelených Cem Özdemir. Podle něj kancléřka příliš vychází vstříc prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi a kvůli potřebě spolupráce s Ankarou v uprchlické krizi mlčí o jeho autoritářském stylu vlády.