Mladí do 25 let povinně do práce, plánuje Brusel | E15.cz

Mladí do 25 let povinně do práce, plánuje Brusel

Mladý muž v ulicích irského Dublinu.
Mladý muž v ulicích irského Dublinu.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

hop

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejpozději čtyři měsíce po dokončení studia má mít každý mladý člověk v EU zaručené pracovní místo. K tomu chce Evropská komise donutit všechny členské státy. Jak to ale chce Brusel udělat, to z nové směrnice jasné není.

Podle plánu, který ve středu komisi předloží sociální komisař László Andor, bude každá členská země EU povinna zajistit všem svým občanům do 25 let pracovní místo nebo jinou formu zaměstnání, například praxi. Informuje o tom německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), který měl možnost do návrhu nahlédnout.

Brusel má podle plánu komisaře Andora od všech vlád členských států vyžadovat takzvanou záruku pro mladé. Ta má zajistit, že nikdo do věku 25 let nebude bez práce. Právě v tomto věku je v některých zemích, například ve Španělsku či Řecku, nezaměstnanost nejvyšší. Stát bude mít povinnost zaručit mladým práci nejen po dokončení studia, ale i v případě, že dostanou výpověď ze zaměstnání a ještě nepřesáhli věk 25 let, píše FAZ. Vzorem pro tento návrh jsou podobné iniciativy v Rakousku, Nizozemí a Norsku. Finsko a Lucembursko už podobnou politiku zavádějí.

Největší koncentrace mladých nezaměstnaných ale neleží v Norsku, Finsku nebo jiné bohaté severské zemi, nýbrž na jihu unie. V Řecku a Španělsku je bez práce 55 procent mladých do 25 let. V Itálii, Portugalsku, Irsku, Bulharsku, na Kypru, v Lotyšsku, Maďarsku a na Slovensku leží tato hranice také poměrně vysoko – na 30 procentech. V celé unii je bez práce 5,5 milionu mladých, což je více než pětina celé mladé populace. 7,5 milionu lidí do 25 let nemá pracovní místo ani jinou formu zaměstnání, například praxi. Komise vyčíslila náklady na tyto nezaměstnané na 150 miliard eur ročně.

Zatím však není jasné, jak chce Andor státy donutit pravidlo zavést. Návrh totiž nepočítá se sankcemi za nedodržování.

Autor: hop

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video