Moskva chce dostat domů „obchodníka se smrtí“ Buta | E15.cz

Moskva chce dostat domů „obchodníka se smrtí“ Buta

zbraně
zbraně
• 

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruští představitelé jsou rozhořčení vývojem v procesu s podnikatelem Viktorem Butem, který je souzen ve Spojených státech. Porota amerického federálního soudu v New Yorku ho tento týden shledala vinným z pokusu prodat těžké zbraně teroristické skupině v Kolumbii. „Naším cílem je zajistit jeho návrat do jeho domovské země,“ uvedl mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič.

Podle obžaloby But po dvacet let ilegálně dodával tuny zbraní do mnoha nepokojných regionů světa. Zatčen byl poté, co podle prokuratury souhlasil s prodejem zbraní určených k zabíjení Američanů. Čtyčiačtyřicetiletému bývalému důstojníkovi hrozí 25 let vězení až doživotí, rozsudek by měl padnout 8. února.

Ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, situaci nenechá bez odpovědi a podnikne všechna opatření, aby se postaralo o práva a zájmy svého občana. Podle něj byl But do USA z Thajska vydán ilegálně kvůli „bezprecedentnímu politickému tlaku amerických úřadů“.

Také představitelé zahraničního výboru Státní dumy tvrdí, že celý proces je politicky motivovaný a But je podle nich stíhán na základě americké propagandy jako „ruský zloduch“. Člen komise Andrej Klimov dokonce prohlásil, že podle logiky amerických justičních orgánů člověk nemůže ani diskutovat šeptem v kuchyni se svojí manželkou o něčem, co by mohlo pro USA představovat hrozbu. „To je přesně to, za co chtějí Buta zavřít,“ podotkl.

Ne všichni však věří tomu, že za ruskými starostmi o Buta skrývají zcela čisté úmysly. Podle některých názorů se vysoce postavení lidé v Moskvě bojí, že But začne po odsouzení říkat to, co na ně ví. Tyto domněnky opírají o aregument, že by But tak dlouho nemohl úspěšně obchodovat se zbraněmi, pokud by neměl odpovídající konexe.

Butův příběh byl námětem pro americký akční film Obchodník se smrtí z roku 2005, ve kterém ruského dodavatele zbraní všeho druhu ztvárnil Nicolas Cage.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video