Na rozpočtu Řecka se prý přiživují tisíce falešných důchodců

Kutromanis přišel s těmito nejnovějšími informacemi podle serveru deníku Kathimerini do parlamentu den poté, co ministerstvo financí oznámilo, že spustí sčítání důchodců mezi bývalými státními zaměstnanci s cílem zjistit, kolik penzí je propláceno nezákonně.
Podle ministra práce policie už například shromažďuje videozáznamy z bankovních automatů, aby mohla zjišťovat, kdo si vybírá peníze z podezřelých účtů, kam směřují důchody a o jejichž majitelích se už dlouho neví, jestli ještě žijí. Řecká média dlouhodobě informují o podvodech, jichž se dopouštějí pozůstalí po zemřelých důchodcích, jejichž smrt nikdo nenahlásí a na jejichž konta dál putují peníze.
Obětí podvodů je například hlavní důchodová pojišťovna IKA, která je v trvalém deficitu a která nedávno zjistila, že vyplatila důchody v celkové hodnotě 1,8 milionu eur 1400 osobám narozeným před rokem 1920 a které jsou již léta po smrti.
Policie dnes také zatkla sedm zaměstnanců IKA, kteří jsou podezřelí z toho, že pojišťovnu v průběhu osmi let různými způsoby obraly na příspěvcích pro sebe, své příbuzné či známé o šest milionů eur. Při domovní prohlídce u jednoho z nich policisté objevili 960 tisíc eur v hotovosti. Mezi podezřelými je i žena, která si pro sebe zařídila sociální dávky na dvě nezaopatřené děti, ačkoli je bezdětná.
Řecko čelí již několik let hrozbě bankrotu a je závislé na finanční pomoci zemí eurozóny a Mezinárodního měnového fondu, aby mohlo nějak splácet své dluhy. Atény byly nuceny v posledních dvou letech snížit důchody a platy státních zaměstnanců až o 40 procent.
Podle Kutromanise není přitom vyloučeno, že stát bude muset přistoupit k dalšímu snižování mezd a penzí, pokud nenastane v příštích letech hospodářský růst.