Německo usnadní migrantům přístup na vysoké školy | E15.cz

Německo usnadní migrantům přístup na vysoké školy

Uprchlický tábor v německém Heidenau
Uprchlický tábor v německém Heidenau
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německo chce uprchlíkům usnadnit přístup na své vysoké školy úpravou přijímacích zkoušek a urychlením přijímacího řízení. Nepůjde ale cestou stanovování kvót na přijímané studenty a opatření ani nepovede ke snížení standardů, řekla německá ministryně školství a výzkumu Johanna Wanková.

„Pokud se má integrace opravdu podařit, pak velmi výraznou měrou prostřednictvím vzdělávání,“ podotkla ministryně.

Wanková představila společně s Německou akademickou výměnnou službou (DAAD) balíček navrhovaných opatření. Způsobilost ke studiu mají prokazovat speciální testy například v případech, kdy přistěhovalec nemůže doložit předchozí vysvědčení.

Stávající testy pro tyto případy mají být přeloženy do arabštiny a dalších jazyků a poplatky za přijímací řízení má převzít stát. Během čtyř let má být o deset tisíc míst rozšířena kapacita přípravných kurzů na studium pro ty, kteří zatím na vysokoškolské studium nemají nárok. Německý stát má proto vysokým školám v příštích letech přispět dodatečně částkou více než 130 milionů eur (3,5 miliardy korun).

Šéfka DAAD Margret Wintermantelová řekla, že na začátku jde především o prověření jazykových a dalších schopností uchazečů. První výrazný nárůst počtu studentů z řad uprchlíků se očekává v příštím zimním semestru. Odhaduje se, že jich na německé vysoké školy přijde kolem padesáti tisíc.

Rektor berlínské Technické univerzity Christian Thomsen zdůraznil, že je ve vlastním zájmu Německa vzdělávat například inženýry. Důležité je to podle něj například i pro obnovu občanskou válkou zničených zemí, z nichž uprchlíci přicházejí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video