Nesmíme Ukrajině říkat, co má dělat, oponuje Zaorálek Zemanovi

„Neměli bychom mít žádnou tendenci říkat zemím kolem sebe, jakou budoucnost by si měli vybrat,“ uvedl Zaorálek na tiskové konferenci s Linkevičiusem v reakci na Zemanova slova. „Nemyslím si že bychom měli dávat jakákoli doporučení například Ukrajině, kudy se vydat. To je cesta, o které musí svrchovaně rozhodovat oni sami. Je to věc občanů Ukrajiny,“ zdůraznil šéf české diplomacie.
Linkevičius v této souvislosti doufá, že už je pryč doba, kdy jedny země říkaly druhým, co mají dělat. „Rozhodně jim nemáme říkat, co mají dělat,“ soudí ministr zahraničí Litvy, která v pondělí s Kyjevem podepsala dohodu o vojenské pomoci ukrajinské armádě, jejíž součástí mají být dodávky výzbroje a výcvik vojáků. Podrobnosti k vojenské spolupráci obou postsovětských republik, které mají napjaté vztahy s Ruskem, ale dnes Linkevičius v Praze uvést odmítl.
Právě Ukrajina patřila k jednomu z hlavních témat dnešního jednání Zaorálka s Linkevičiusem. Český ministr zdůraznil nutnost ctít územní celistvost nejen Ukrajiny, ale všech zemí v Evropě, a odmítl zpochybňování teritoriální integrity států. „Nejde jenom o Ukrajinu a o to, co se děje v této zemi a v Evropě, ale i o nás, o náš postoj a reakci na tamní dění, které je zcela neakceptovatelné. Musí udělat vše, co je v naších silách, abychom vývoj situace ovlivnili,“ doplnil Linkevičius.
Stejně jako Zaorálek Zemanův názor na budoucnost Ukrajiny odmítl i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Určitě nesouhlasím s tím, že zahraniční politika Ukrajiny má být řízena odjinud než z Kyjeva. Já myslím, že je to samostatný stát, aby si to rozhodoval sám, a ne, aby mu to někdo diktoval zvenčí,“ řekl Babiš Rádiu Impuls.