Nobelovu cenu za ekonomii mají Američané Fama, Shiller a Hansen | E15.cz

Nobelovu cenu za ekonomii mají Američané Fama, Shiller a Hansen

ČTK
pav

Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali Američané Eugene Fama, Lars Peter Hansen a Robert Shiller za empirickou analýzu cen aktiv. Oznámila to dnes ve Stockholmu Královská švédská akademie věd.

Ekonomové Fama a Hansen, kteří vyučují na Chicagské univerzitě, a Shiller, který vyučuje na Yaleově univerzitě, byli oceněni za modely předpovídání vývoje cen akcií, úvěrů a nemovitostí, upřesnil Nobelův výbor.

Nobelova cena za ekonomii nepatří mezi původní ceny určené vynálezcem dynamitu Alfredem Nobelem v jeho závěti z roku 1895. Uděluje se od roku 1968 a naprostou většinu nositelů ocenění tvoří američtí ekonomové.

Nobelovu cenu za ekonomii získali tři AmeričanéNobelovu cenu za ekonomii získali tři AmeričanéAutor: čtk

Loni se o ocenění podělili Američané Alvin Roth a Lloyd Shapley za teorii a praxi optimálního přiřazování a párování odlišných subjektů, jako jsou například studenti se školami, muži se ženami jako životními partnerkami či dárci orgánů s pacienty.

Vzhledem k tomu, že v roce 2012 byla Nobelova cena za ekonomii udělena za poměrně okrajový výzkum, předpokládalo se, že letos se vrátí ke klíčovým otázkám hospodářských věd a bude odrážet ekonomickou krizi posledních pěti let.

Ocenění ekonomové
Eugene Fama v současnosti působí na chicagské univerzitě. Zabývá se především teorií portfolia a oceňováním aktiv a bývá nazýván „otcem efektivních trhů“. Jeho disertační práce Chování cen na akciových trzích měla velký význam pro teorii efektivních trhů. Fama v ní dospěl k závěru, že na akciovém trhu, kde se pohybuje mnoho dobře informovaných a inteligentních investorů, jsou akcie správně oceněny a reflektují všechny dostupné informace.
Lars Peter Hansen je také profesorem na chicagské univerzitě. Šedesátiletý makroekonom se zaměřuje na zkoumání formálních důsledků dynamických ekonomických modelů za podmínek nejistoty. V roce 2008 spoluzaložil univerzitní Institut Miltona Friedmana (v současnosti Beckerův-Friedmanův institut pro ekonomický výzkum). Mezi hlavní témata jeho výzkumu patří navrhování a aplikace ekonometrických metod. Jeho práce má vliv na spotřebu, investiční úspory a oceňování aktiv.
Robert Shiller je pravděpodobně nejznámější z oceněné trojice. Tento profesor z Yalu od 80. let spolupracuje s Národním úřadem ekonomického výzkumu (NBER). Je rovněž spoluzakladatelem a hlavním ekonomem společnosti MacroMarkets LLC. V roce 1981 publikoval v časopise American Economic Review studii, ve které na základě rozboru reálných dat z americké burzy zpochybnil platnost teorie efektivních trhů. Podle jeho názoru totiž ceny akcií kolísaly více, než by odpovídalo racionálnímu výhledu investorů. Pravidelně publikuje sloupky v tisku.

Ocenění dostanou v přepočtu 24 milionu korun

Dnešním oznámením držitele Nobelovy ceny za ekonomii skončil letošní seriál rozdílení těchto prestižních ocenění. Minulý týden byli postupně ohlášeni laureáti Nobelových cen za medicínu, za fyziku, za chemii, za literaturu a za mír.

Na vyznamenané letos čeká finanční částka osm milionů švédských korun (téměř 24 miliony korun). Již druhý rok po sobě je tak odměna menší než v minulých letech. Laureáti tehdy dostávali ještě o dva miliony švédských korun víc. Nobelova nadace ale loni poprvé snížila finanční dotaci o pětinu. Jako důvod tehdy uvedla, že náklady na vyplácení odměn v posledním desetiletí překročily výnosy z úroků a investic na kapitálovém trhu.

Autor: ČTK, pav
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!