Obama uvítal papeže jako symbol boje s násilím a chudobou | e15.cz

Obama uvítal papeže jako symbol boje s násilím a chudobou

Barrack Obama, papež František
Barrack Obama, papež František
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Deset tisíc věřících, turistů a zvědavců v centru Washingtonu vítalo papeže Františka, který přijel do Bílého domu za prezidentem Barackem Obamou. Pontifik dorazil k sídlu prezidenta neokázalým automobilem Fiat, který si sám pro cestu po městě vybral.

Obama v uvítacím projevu s úsměvem poznamenal, že František je nejen prvním papežem z amerického kontinentu, ale i první hlavou římskokatolické církve, která svou encykliku publikovala na sociálních sítích. Ocenil sociální rozměr papežových aktivit a jeho boj proti chudobě, násilí a znečišťování planety.

„Vaše morální autorita nepramení jen z vašich slov, ale i z vašich činů,“ řekl prezident papežovi. „Připomínáte nám, že hlavním božím poselstvím je milosrdenství,“ dodal. Obama s vděčností připomněl papežův podíl na normalizaci vztahů USA s Kubou, která kubánskému lidu přinesla „naději na lepší život“. Lidé jsou skutečně svobodní jen tehdy, když mohou bez zábran praktikovat svou víru, řekl Obama.

Obama: Vaše morální autorita nepramení jen z vašich slov, ale i z vašich činů

František za přivítání poděkoval Obamovi anglicky. Přihlásil se k ochraně životního prostředí před následky klimatických změn a k zásadám udržitelného rozvoje. „Problém klimatických změn nelze ponechat budoucím generacím, procházíme kritickým obdobím našich dějin,“ prohlásil papež.

Papež přijel na svou první návštěvu USA v úterý. Po setkání s Obamou má František na programu cestu v papamobilu, která bude pokračovat společnou modlitbou s americkými duchovními v katedrále svatého Matouše.

Na závěr dne dojde na svatořečení misionáře Junípera Serry, který v 18. století zakládal misie, kolem nichž vyrostla dnešní Kalifornie. Očekává se, že se tato ceremonie nevyhne kritické reakci zvláště domorodých obyvatel Ameriky, kteří Serru viní z krutého zacházení s jejich předky, jež údajně vedlo až k násilným úmrtím. Serru blahořečil v roce 1988 papež Jan Pavel II.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery