Peking se propadá o 11 centimetrů za rok | E15.cz

Peking se propadá o 11 centimetrů za rok

Finanční centrum Pekingu
Finanční centrum Pekingu
• 
ZDROJ: CobbleCC via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská metropole Peking se propadá do svého podloží, a to zhruba jedenáct centimetrů za rok. Vyplývá to ze satelitní studie, o níž informoval deník The Guardian. Podle vědců, kteří se na výzkumu podíleli, je pokles zaviněn odčerpáváním spodní vody. Ohrožena je infrastruktura, například železnice.

Propadání postihuje celou čínskou metropoli, nejvíce ale čtvrť Čchao-jang, která od 90. let zaznamenává rychlý rozvoj a kde vyrostla spousta mrakodrapů, dopravních okruhů a dalších staveb. Podle expertů pokles půdy představuje nebezpečí pro budovy a infrastrukturu ve městě, které obývá přes 20 milionů lidí.

Peking se rozkládá na suché rovině, kde se za tisíciletí nahromadila spodní voda. Vrtání studní a odčerpávání snižuje hladinu spodní vody a půda se postupně zhutňuje, jako když vyschne mycí houba.

Předpokládá se, že po celém Pekingu existují desetitisíce studen, z nichž mnohé jsou užívány v zemědělství. Za regulaci je odpovědný stát, ten je ale podle místních ekologů často nedůsledný.

S propadáním se potýkají i další světová města, ať už je to z důvodu odčerpávání spodní vody či z jiných příčin. Mexická metropole klesne ročně až o 28 centimetrů, podobně je tomu u indonéské metropole Jakarty. O zhruba 12 centimetrů ročně se propadá thajský Bangkok, tvrdí vědci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video