Po hrách bude nutné přilákat více turistů | E15.cz

Po hrách bude nutné přilákat více turistů

Po hrách bude nutné přilákat více turistů
Olympijský stadion Fišť
• 
ZDROJ: čtk

Pavla Palaščáková

Olympiáda ruské ekonomice zřejmě příliš nepomůže, domnívá se agentura Moody’s. Prezident Vladimir Putin si přitom od nejdražích her v historii slibuje rozvoj černomořské oblasti a příliv turistů. To však nemusí být snadné.

Na místě sportovních událostí vznikla zcela nová dopravní a sportovní infrastruktura a velké množství ubytovacích kapacit. Odhaduje se, že na to padlo více než padesát miliard dolarů. Zprávy o gigantické výstavbě však provázely informace o plýtvání a podivně přidělovaných zakázkách. Otazníky se vznášejí také nad dalším využitím některých zařízení a na návratnosti nákladů soukromým investorům.

„Dlouhodobé zisky závisí na hotelovém sektoru, protože většina ze soukromých investorů se zaměřila na hotelový segment. Bude záležet na úsilí ruské vlády přitáhnout do Soči nové turisty, jejichž počet bude podle našich odhadů po olympiádě nutné zvýšit až třikrát, aby byla většina hotelů plná,“ řekl analytik Moody’s Sergej Grušinin. Letovisko tak bude muset atraktivitou a cenovou dostupností konkurovat evropským dovolenkovým destinacím, které si Rusové oblíbili.

Co se týče růstu HDP, vycházejí ekonomové například z londýnské zkušenosti. Britské ekonomice hry pomohly, ale jen velice krátkodobě. Podle některých názorů tak budou jedinými skutečnými vítězi velcí olympijští sponzoři jako Procter & Gamble a GE.

Experti však na druhou stranu zdůrazňují, že i kdyby se náklady na hry nevyplatily, ruskou státní kasu to v žádném případě nezruinuje. „Hojně zmiňovaných padesát miliard dolarů je méně než 2,5 procenta našeho odhadu ruského HDP za rok 2013. Vzhledem k tomu, že některé výdaje byly soukromé, dopad na státní finance je minimální,“ poznamenala agentura Fitch.

Žádnou politikuŽádnou politikuAutor:

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!