Předsednictví EU se na půl roku ujme Lucembursko | E15.cz

Předsednictví EU se na půl roku ujme Lucembursko

Lucembursko
Lucembursko
• 
ZDROJ: http://www.eu2015lu.eu/

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve velmi komplikované situaci se od středy ujme Lucembursko role předsednické země Evropské unie. Malé velkovévodství, které se pomyslného kormidla unie ujímá už po dvanácté, má na příštích šest měsíců poměrně ambiciózní program. Všechny plány ale mohou být zastíněny nynějším překotným vývojem kolem řecké krize.

Když před měsícem lucemburskou představu vedení unie přibližoval premiér Xavier Bettel, zmiňoval například snahu posunout vyjednávání o rozsáhlé smlouvě o volném obchodu s USA známé jako transatlantické investiční a obchodní partnerství (TTIP).

Lucemburčané, kteří nyní střídají Lotyše, se plánovali zaměřit také na palčivou otázku migrace. Poslední summit EU odmítl představu Evropské komise na povinné kvóty, země by měly Itálii a Řecku zasaženým migrační vlnou pomáhat na dobrovolném základě.

Cílem je ale stejně za dva měsíce oběma jižním státům unie ulehčit jejich břímě převzetím 40 tisíc žadatelů o azyl. Moderování diskuse, kdo a jak tedy přispěje, tak bude v Radě EU právě na lucemburských zástupcích. Zajímavé v této souvislosti může být, že v čele komise nyní stojí dlouholetý lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.

Mezi tématy, které lucemburské diplomaty budou čekat, jsou ale také otázky jako příprava zřízení funkce evropského veřejného žalobce, či snaha o vznik jednotného digitálního trhu. Ale také boj s daňovými podvody a související problematika ve chvíli, kdy Evropská komise prošetřuje daňové dohody země s velkými světovými firmami z minulých let. Na Lucembursku také bude připravit EU na pařížskou klimatickou konferenci letos v prosinci.

Irské předsednictví EU čeká boj o peníze a s krizí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video