Řecko stupňuje snahu dostat tisíce uprchlíků od hranice

V sobotu asi 200 uprchlíků protestovalo proti uzavření hranice zablokováním železniční trati, jeden Syřan drží protestní hladovku. Rakouský kancléř Werner Faymann vyzval v sobotu svou německou kolegyni Angelu Merkelovou, aby „závod migrantů“ zastavila stanovením horní hranice pro příjem uprchlíků.
Podle řeckého ministra obrany Dimitrise Vitsase bude krize v Idomeni vyřešena do konce příštího týdne. Vláda chce prý přimět rodiny s dětmi odejít do přijímacích center, která existují jinde v Řecku.
Lidé v Idomeni žijí ve stanech a podmínky jejich ubytování komplikuje déšť a špatné počasí. U devítileté Syřanky zdravotníci diagnostikovali žloutenku typu A. Hepatitis tohoto typu se šíří kontaminovanou vodou, zeleninou a dalšími potravinami a také přímým kontaktem s nakaženou osobou. Vyskytuje se hlavně v místech se špatnými hygienickými podmínkami. Podle řeckého tisku propukají mezi uprchlíky potyčky kvůli jídlu a dříví na zátop, mnozí spí pod širým nebem. „Podmínky v Idomeni se nedají popsat, je to močál vytvořený dešti,“ řekl šéf řeckého střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thanasis Giannopoulos.
Mnozí stále doufají v otevření hranice
Mnozí z těch, kdo jsou v Idomeni, ale stále doufají, že se hranice otevře. Na 200 Iráčanů a Syřanů v sobotu zahájilo protest a všichni včetně dětí zablokovali železniční trať přes hranici s voláním Otevřete hranici. Několik hodin po skončení protestů přijel do Idomeni podpořit uprchlíky známý čínský umělec, disident Aj Wej-wej.
Zatím se nenaplnily obavy, že migranti se budou snažit do Evropské unie dostat přes Albánii, která kvůli tomu posílila ostrahu hranic. Jedna větší skupina asi 160 běženců dorazila k albánské hranici v pátek. Podle zpravodaje makedonské agentury MIA šlo převážně o syrské rodiny s dětmi. Místní úřady se prý o uprchlíky postaraly.
Podle řecké vlády je nyní v zemi 42 tisíc uprchlíků, z nichž 7700 na ostrovech, kam stále denně z Turecka připlouvají čluny s novými běženci. Řecká vláda oznámila, že přijme turecké pozorovatele na ostrovy v Egejském moři v rámci dohody o uprchlících. Turecko má podle ní brát zpět běžence bez práva na azyl. „Doufáme, že pozorovatelé dorazí na ostrovy, musíme nastolit pořádek v tom uprchlickém chaosu,“ řekl řecký ministr pro migrační politiku Jannis Muzalas.
Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, se prolomí logika neuspořádané migrace
Rakouský kancléř Faymann tvrdí, že rozdělování běženců po EU nefunguje, protože doufají, že se dostanou do Německa. „Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, se prolomí logika neuspořádané migrace,“ uvedl Faymann. Merkelová podle něj musí „prolomit model, podle kterého je vítězem v závodě ten, kdo se dostane do Německa“. V současné době totiž mají migranti jen pramalý zájem o jiné členské země Evropské unie a jejich kvóty. Deníku Österreich kancléř uvedl jako příklad Francii, která se nabídla, že přijme 30.000 migrantů. Nepřišlo jich tam ale ani tisíc, „protože všichni chtějí do Německa a do Rakouska“.
Podle českého ministra vnitra Milana Chovance nechce Řecko vpustit kvůli komplikovaným vztahům českého styčného důstojníka do registračních míst pro uprchlíky na ostrovech. Ze strany Řecka jde o malichernost, uvedl Chovanec v Otázkách Václava Moravce. Problém se prý pokusí vyřešit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se v pondělí na jednání EU v Bruselu setká s řeckým protějškem.