Řecko stupňuje snahu dostat tisíce uprchlíků od hranice

Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni

Migranti na řecko-makedonské hranici u Idomeni Zdroj: ctk/AP

ČTK
Řecko stupňuje snahu dostat tisíce uprchlíků od hranice s Makedonií do přijímacích center. Na makedonské hranici u přechodu Idomeni se ale stále tísní asi 12 tisíc migrantů, kterým se zavřela dosud používaná trasa dál do Evropy, když Makedonie přestala uprchlíky pouštět na své území. Mezi běženci se navíc objevila žloutenka. Obavy o změnu migrační trasy přes Albánii se zatím nenaplnily.

V sobotu asi 200 uprchlíků protestovalo proti uzavření hranice zablokováním železniční trati, jeden Syřan drží protestní hladovku. Rakouský kancléř Werner Faymann vyzval v sobotu svou německou kolegyni Angelu Merkelovou, aby „závod migrantů“ zastavila stanovením horní hranice pro příjem uprchlíků.

Podle řeckého ministra obrany Dimitrise Vitsase bude krize v Idomeni vyřešena do konce příštího týdne. Vláda chce prý přimět rodiny s dětmi odejít do přijímacích center, která existují jinde v Řecku.

Lidé v Idomeni žijí ve stanech a podmínky jejich ubytování komplikuje déšť a špatné počasí. U devítileté Syřanky zdravotníci diagnostikovali žloutenku typu A. Hepatitis tohoto typu se šíří kontaminovanou vodou, zeleninou a dalšími potravinami a také přímým kontaktem s nakaženou osobou. Vyskytuje se hlavně v místech se špatnými hygienickými podmínkami. Podle řeckého tisku propukají mezi uprchlíky potyčky kvůli jídlu a dříví na zátop, mnozí spí pod širým nebem. „Podmínky v Idomeni se nedají popsat, je to močál vytvořený dešti,“ řekl šéf řeckého střediska pro kontrolu a prevenci nemocí Thanasis Giannopoulos.

Mnozí stále doufají v otevření hranice

Mnozí z těch, kdo jsou v Idomeni, ale stále doufají, že se hranice otevře. Na 200 Iráčanů a Syřanů v sobotu zahájilo protest a všichni včetně dětí zablokovali železniční trať přes hranici s voláním Otevřete hranici. Několik hodin po skončení protestů přijel do Idomeni podpořit uprchlíky známý čínský umělec, disident Aj Wej-wej.

Zatím se nenaplnily obavy, že migranti se budou snažit do Evropské unie dostat přes Albánii, která kvůli tomu posílila ostrahu hranic. Jedna větší skupina asi 160 běženců dorazila k albánské hranici v pátek. Podle zpravodaje makedonské agentury MIA šlo převážně o syrské rodiny s dětmi. Místní úřady se prý o uprchlíky postaraly.

Podle řecké vlády je nyní v zemi 42 tisíc uprchlíků, z nichž 7700 na ostrovech, kam stále denně z Turecka připlouvají čluny s novými běženci. Řecká vláda oznámila, že přijme turecké pozorovatele na ostrovy v Egejském moři v rámci dohody o uprchlících. Turecko má podle ní brát zpět běžence bez práva na azyl. „Doufáme, že pozorovatelé dorazí na ostrovy, musíme nastolit pořádek v tom uprchlickém chaosu,“ řekl řecký ministr pro migrační politiku Jannis Muzalas.

Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, se prolomí logika neuspořádané migrace

Rakouský kancléř Faymann tvrdí, že rozdělování běženců po EU nefunguje, protože doufají, že se dostanou do Německa. „Teprve když Německo stanoví směrné číslo a bude brát jen uprchlíky přímo z krizových oblastí, se prolomí logika neuspořádané migrace,“ uvedl Faymann. Merkelová podle něj musí „prolomit model, podle kterého je vítězem v závodě ten, kdo se dostane do Německa“. V současné době totiž mají migranti jen pramalý zájem o jiné členské země Evropské unie a jejich kvóty. Deníku Österreich kancléř uvedl jako příklad Francii, která se nabídla, že přijme 30.000 migrantů. Nepřišlo jich tam ale ani tisíc, „protože všichni chtějí do Německa a do Rakouska“.

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance nechce Řecko vpustit kvůli komplikovaným vztahům českého styčného důstojníka do registračních míst pro uprchlíky na ostrovech. Ze strany Řecka jde o malichernost, uvedl Chovanec v Otázkách Václava Moravce. Problém se prý pokusí vyřešit ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se v pondělí na jednání EU v Bruselu setká s řeckým protějškem.