Ruská stíhačka se téměř srazila s americkým špionážním letounem | E15.cz

Ruská stíhačka se téměř srazila s americkým špionážním letounem

Stíhací letouny Su-27
Stíhací letouny Su-27
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: Peng Chen; Flickr.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruská stíhačka Su-27 letěla tento týden nad Baltským mořem nebezpečně blízko amerického průzkumného letounu a téměř se s ním srazila. Informoval o tom server Washington Free Beacon s odvoláním na americkou armádu a označil to za další provokaci ze strany Moskvy. K incidentu mělo dojít v mezinárodním vzdušném prostoru. Americký stroj mohl monitorovat vojenské aktivity v západním Rusku.

„Ráno 7. dubna americký RC-135U prolétal běžnou trasou v mezinárodním vzdušném prostoru, když se objevil ruský Su-27 Flanker a choval se nebezpečným a neprofesionálním způsobem,“ uvedla mluvčí Pentagonu Eileen Lainezová. „Spojené státy o tomto incidentu informovaly Rusko prostřednictvím diplomatických a oficiálních kanálů,“ dodala.

„Při oblétávání amerického průzkumného letounu k žádné mimořádné situaci nedošlo,“ odmítl mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov stížnosti na nebezpečnou neprofesionalitu ruského stíhače. Jeho hodnocení považuje za výlučnou kompetenci ruského velení.

Naopak generál Konašenkov zdůraznil, že americký letoun letěl k ruským hranicím s vypnutým odpovídačem (přístrojem umožňujícím identifikaci letadla), což je prý chyba, kterou „kolegové z NATO“ rádi vytýkají ruským letcům. A zásah ruského stíhače podle mluvčího přiměl americký letoun odvrátit se od ruských hranic.

Zajímali se Američané o aktivity ruské armády?

Podle nejmenovaného amerického armádního představitele se ruský stíhací letoun pohyboval pouhých šest metrů od amerického průzkumného stroje, což bylo velmi nebezpečné a mohlo to ohrozit životy posádky Boeingu RC-135U.

Jaký úkol americké letadlo v oblasti plnilo, nebylo zřejmé, poznamenal server Washington Free Beacon. Dodal ale, že mohlo jít o monitorování ruských vojenských aktivit v západním Rusku a v Kaliningradu.

Incidentů přibylo

Velitel amerického letectva William Gortney před reportéry vyjádřil obavy z nárůstu ruských vojenských letů a provokací shodou okolností zrovna v den, kdy došlo k nejnovějšímu incidentu v Baltském moři.

„Rusové vyvinuli mnohem schopnější armádu, než byla kdysi obrovská armáda, kterou měl Sovětský svaz,“ uvedl v Pentagonu. Incidentů podle něj přibylo, nicméně detailní čísla neuvedl. „Takže velmi pozorně sledujeme, co dělají,“ dodal Gortney s tím, že Rusové musí dodržovat mezinárodní standardy, kterými se řídí všechny letouny.

Například loni v srpnu došlo v oblasti Baltského moře k podobnému incidentu. Americký průzkumný letoun RC-135 tehdy musel narušit švédský vzdušný prostor, aby se vyhnul střetu s ruskými stíhačkami.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video