Ruská televize: Let MH17 sestřelila ukrajinská stíhačka

trosky sestřeleného letu MH17

trosky sestřeleného letu MH17 Zdroj: CTK

Ruská státní televize zveřejnila údajný snímek „z cizí špionážní družice“, který má dokládat dokazuje, že malajsijský boeing s 298 lidmi na palubě sestřelil v červenci nad východní Ukrajinou ukrajinský letoun, jak dříve tvrdili i ruští vojáci. "Pravost snímku je nutné ještě ověřit," připustila stanice Rossija 24. Podle ruského blogera jde o podvrh.

Se snímkem, údajně zachycujícím stíhačku v okamžiku odpálení protiletadlové střely směrem k civilnímu boeingu, vyrukoval před televizními kamerami Ivan Andrijevskij, viceprezident Ruského svazu inženýrů.

„Snímek jsme spolu s dopisem obdrželi elektronickou poštou od odborníka s dvacetiletými zkušenostmi. Jeho cílem bylo pomoci nám dokončit rekonstrukci zániku boeingu, kterou jsme začali před několika měsíci. Tato rekonstrukce byla přeložena do několika jazyků a oběhla celý svět. A proto se nám rozhodl poslat tento snímek,“ tvrdil Andrijevskij a přesvědčoval, že nejde o žádný podvrh.

Předložte důkazy, žádá Rusko

Současně vyzval australského premiéra Tonyho Abbotta a amerického prezidenta Baracka Obamu, aby předložili důkazy svědčící o tom, že se tragédie odehrála jinak. Tedy že boeing 17. července sestřelili proruští separatisté ruskou raketou.

Záběry televize Rossija24

Abbott podle australské televize před třemi dny vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby přiznal podíl Ruska na červencovém zřícení malajsijského letadla na východní Ukrajině, omluvil se a odškodnil rodiny 298 obětí neštěstí.

Při neoficiální konverzaci s Putinem údajně Abbott ruskému vůdci řekl, že Austrálie má spolehlivé důkazy, podle nichž Rusko vyzbrojilo povstalce, kteří stroj společnosti Malaysian Airlines sestřelili. Na základě tajných informací „let MH17 zlikvidovala střela odpálená ze systému, který pocházel z Ruska a který se po incidentu zase vrátil na ruské území“, konstatoval podle své mluvčí Abbott. Mluvčí Kremlu pouze sdělil, že Putin a Abbott vyzvali k rychlejšímu objasnění tragédie.

„Nesedí“ ani letadlo, ani čas

Známý ruský bloger Ilja Varlamov ale celou záležitost označil za podvrh. „Při detailním prozkoumání se ukázalo, že je to padělek na hrubo zpatlaný ve photoshopu,“ uvádí na serveru Livejournal. Především poukazuje na to, že snímek byl pořízen z map internetového prohlížeče Google v roce 2012.

Kromě toho „útočící“ stroj na obrázku podle něj není žádný MiG, nýbrž nejspíše Su-27. Dokládá to i ukázkou, jak oba letouny vypadají na záběrech ze satelitů, a srovnáním se záběrem údajně střílejícího letadla MiG-29.

Na „usvědčujícím snímku“ ale nesedí i další věci. Například čas, který je na něm uveden - UTC 1:19:47 (2:19:47 SEČ). Musela by proto být noc. Skutečný čas pádu letounu byl ale podle Varlamova UTC 13:21.

Nizozemci viníka neurčili

Při neštěstí zahynulo všech 298 lidí na palubě. Většina cestujících byli Nizozemci a Australané. Z údajného sestřelení letadla se vzájemně obviňují proruští separatisté a ukrajinská armáda.

Zářijová zpráva nizozemských vyšetřovatelů jako příčinu katastrofy v Doněcké oblasti sestřelení přímo neoznačila, uvedla jen zasažení letadla „množstvím vnějších objektů s vysokou energií“.

Experti tento poznatek interpretovali vesměs jako potvrzení, že letoun sestřelila raketa země-vzduch, schopná způsobit tak devastující škody na trupu, a jako vyvrácení hypotézy ruských vojáků, že boeing prý sestřelil ukrajinský bitevník raketou vzduch-vzduch. Ta obvykle ničí jen motory zasaženého stroje, protože bývá naváděna na vyzařované teplo.

Andrijev tento rozpor vysvětloval tím, že prý stíhačka nejprve boeing rozstřílela palubním dělem a dílo zkázy dokončila protiletadlovou střelou.