Slovenský parlament prolomil veto k zákonům proti terorismu

Slovenský premiér Robert Fico na summitu EU ve Valettě

Slovenský premiér Robert Fico na summitu EU ve Valettě Zdroj: ctk/ap

Slovenský parlament prolomil veto hlavy státu a opět schválil zákony, které po útocích v Paříži navrhla levicová vláda premiéra Roberta Fica s cílem účinnějšího boje proti terorismu. Policie a tajné služby mají díky úpravě legislativy například získat nové pravomoci.

Prezident Andrej Kiska vetoval soubor novel 16 zákonů kromě jiného s odůvodněním, že narušuje rovnováhu mezi zájmem chránit bezpečnost státu a ochranou soukromí jednotlivců. Část změn zmiňovaných zákonů je podle Kisky obecná a nesouvisí pouze s bojem proti terorismu. Poslanci vládních sociálních demokratů (Směr-SD), kteří mají ve sněmovně pohodlnou většinu, výhrady hlavy státu ovšem odmítli a balík protiteroristických zákonů při opětovném hlasování prosadili v původním znění.

Slovenští policisté nově budou moci například zajistit každou osobu na místě, kde došlo k teroristickému útoku, nebo kde takový útok hrozí. Zároveň se rozšíří důvody pro prohlídku dopravních prostředků policisty či pro vykázaní lidí z určených míst. Policie na základě souhlasu soudu také získá nepřetržitý přístup k provozním a lokalizačním údajům mobilních operátorů o jejich klientech, kteří jsou hledanými osobami.

Více pravomocí pro tajnou službu

Nové pravomoci a úkoly dostanou civilní tajná služba (SIS) a vojenské zpravodajství. SIS například bude moci navrhnout soudu, aby zakázal provoz internetových portálů, které propagují terorismus, extremismus či sekty. Rovněž začne shromažďovat informace o nelegální migraci a kybernetické hrozbě a získá přístup k záznamům kamerových systémů, které monitorují veřejná prostranství.

Součástí balíku protiteroristických zákonů je také zpřísnění trestů. Za založení a podporu teroristické skupiny bude viníkům nově hrozit trest vězení nejméně v délce deset let místo současných osmi let. Nově budou moci soudy uvalit vazbu na každou osobu podezřelou z terorismu. Soudci tak již nebudou muset zkoumat, zda by obviněný například mohl ovlivňovat svědky nebo se vyhýbat trestnímu řízení, což je v současnosti podmínka pro rozhodnutí o vazbě.

Opoziční poslanci zmiňované změny opakovaně kritizovali a před konečným hlasováním jednací sál sněmovny vesměs opustili. „Toto je legislativa, která posune Slovensko k policejnímu státu a na základě které policisté budou šikanovat obyvatele Slovenské republiky,“ řekl místopředseda liberální strany Svoboda a solidarita a exministr obrany Ľubomír Galko.

Poslanci Směru-SD s pomocí části opozičních poslanců dříve v tomto měsíci prosadili v parlamentu novelu ústavy, podle které policie bude moci déle než dosud zadržovat osoby podezřelé z terorismu. Slovenské soudy v uplynulých letech odsoudily za trestný čin terorismu pouze jednu osobu. Šlo o Slováka, který nastražil na veřejnosti bombu, která naštěstí nikoho nezranila.