Smrt nepřátelům islámu! Lidé demonstrovali proti Charlie Hebdo | e15.cz

Smrt nepřátelům islámu! Lidé demonstrovali proti Charlie Hebdo

Demonstrace proti francouzskému časopisu Charlie Hebdo v afghánském Kábulu
Demonstrace proti francouzskému časopisu Charlie Hebdo v afghánském Kábulu
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Desetitisíce lidí po celém světě opět demonstrovaly proti zveřejnění karikatur proroka Mohameda v posledním vydání francouzského časopisu Charlie Hebdo. V indické části Kašmíru se na výzvu separatistů a islámských stran konala stávka, zavřené zůstaly obchody i podniky. Nesouhlas s kresbami vyjádřili také lidé v Afghánistánu, Pákistánu, Íránu či Srbsku.

Indické úřady nařídily omezení pohybu obyvatel některých částí kašmírské letní metropole Šrínagaru v obavách, že by po tradičních pátečních muslimských modlitbách mohly vypuknout protesty a násilné střety.

Policie zadržela jednoho z vůdců hnutí za nezávislost Kašmíru Muhammada Jasína Málika, který stávku a protestní akce proti Charlie Hebdo svolal.

Území Kašmíru je rozděleno mezi sousední jaderné velmoci Indii a Pákistán, které o ně od získání nezávislosti na Británii v roce 1947 svedly dvě války. Indická část Kašmíru je v převážně hinduistické Indii jediným územím, kde vyznavači islámu tvoří většinu.

Stovka kusů francouzského časopisu Charlie Hebdo dorazila 16. ledna ráno také do ČeskaAutor: ctk
Vydání Charlie Hebdo s plačícím Mohamedem, které vyvolalo nenávistné reakce muslimů (foto: ČTK).

Více než 20 tisíc lidí demonstrovalo po pátečních modlitbách proti karikaturám proroka Mohameda v západoafghánském městě Herát, tisíce lidí se sešlo k protestu také v metropoli Kábulu. Vyvolávali údajně hesla „Smrt Americe, Izraeli a Francii!“ a „Smrt nepřátelům islámu!“. Spálili prý také francouzskou vlajku a kameny napadli francouzské velvyslanectví.

Bojkot francouzského zboží

Demonstraci v pákistánském hlavním městě Islámábádu svolala největší místní islamistická strana Džamáate islámí. Sešlo se na ní asi 15 tisíc lidí. Její předseda vyzval účastníky shromáždění k bojkotu zboží z Francie, ale i dalších zemí, jejichž deníky karikatury z Charlie Hebdo přetiskly. Tisíce demonstrantů se shromáždily také v dalších pákistánských městech: Kvétě, Péšávaru, Karáčí, Láhauru a na několika místech pákistánské části Kašmíru.

Demonstrace proti francouzskému časopisu Charlie Hebdo v pákistánském islamabáduAutor: ctk/AP
Demonstranti v Islamabádu (foto: ČTK/AP).

Po modlitbách vyšly do ulic také desetitisíce Íránců. Nejvíce lidí se podle státní televize sešlo ve městech Isfahán a Kom na jih od Tehránu.

Ve městě Novi Pazar na jihozápadě Srbska se na demonstraci sešlo několik tisíc muslimů. Podle imáma Irfana Maliće, který ke shromážděným promluvil, je západní civilizace v hluboké morální a náboženské krizi. Atentát na redakci Charlie Hebdo podle něj nebyl teroristickým útokem.

V nejnovějším čísle magazínu Charlie Hebdo z minulého týdne je na titulní straně plačící prorok Mohamed, který drží ceduli s nápisem Je suis Charlie (Jsem Charlie). Toto číslo vyšlo po útoku islamistů na pařížskou redakci Charlie Hebdo ze 7. ledna, při němž zahynulo 12 lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video