Somálsku po hladomoru hrozí epidemie cholery | E15.cz

Somálsku po hladomoru hrozí epidemie cholery

Mise Člověka v tísni v Etiopii
Mise Člověka v tísni v Etiopii
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po hladomoru hrozí východoafrickému Somálsku epidemie cholery. Uvedla to Světová zdravotnická organizace (WHO), podle níž počet případů onemocnění touto nakažlivou chorobou letos prudce stoupl. Špinavá voda a špatné hygienické podmínky vedou k dalšímu šíření nakažlivého průjmového onemocnění, řekl dnes v Ženevě představitel této mezinárodní organizace Michel Yao.

V nemocnici v somálském hlavním městě Mogadišu zdravotníci letos přijali asi 4272 lidí trpících těžkým vodnatým průjmem; 181 z nich zemřelo. Polovinu obětí tvořily děti mladší dvou let.

„Případů je tam dvakrát nebo třikrát víc než loni. Takže můžeme říct, že tu jde o postupující epidemii cholery,“ prohlásil podle agentury Reuters Yao.

Šíření cholery bylo podle WHO potvrzeno v několika regionech a pohyb velkého množství obyvatel, kteří utíkají před násilnostmi i katastrofálním hladem na jihu země, prý může situaci zhoršit.

Humanitární pomoc komplikují islamisté

Za násilím stojí převážně nejsilnější skupina islámských radikálů hnutí Šabáb, které je somálskou odnoží teroristické sítě Al-Káida. Jeden z vůdců hnutí dnes prohlásil, že i přes víkendové stažení většiny sil Šabábu z Mogadiša, bude skupina pokračovat v partyzánské bojové strategii, podobně jako v Afghánistánu.

V rozhlasovém projevu hnutí nadto označilo palebnou sílu jednotek Africké unie (AMISOM) nasazených v Mogadišu za nepřiměřenou. Šabáb totiž nemá k dispozici tanky. Islamistické jednotky se stáhly z metropole o víkendu, ale objevují se stále občasné střety. Šabáb také nadále brání dodávkám humanitární pomoci do některých oblastí jižního Somálska.

Do Mogadiša v posledních dvou měsících uteklo z jiných částí země odhadem 100 tisíc Somálců. V metropoli zbídačelé země již předtím žilo 370 tisíc vysídlenců. Dalších 1500 uprchlíků na cestě za jídlem a bezpečím každý den překročí hranice s Keňou. V tamním uprchlickém táboře Dadaab, největším zařízení tohoto druhu na světě, nyní žije asi 440 tisíc lidí.

OSN v několika částech Somálska vyhlásila stav hladomoru. Potravinová krize způsobená katastrofálním suchem ale zasáhla i další země východní Afriky.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.