Sonda Philae opět navázala z komety spojení se Zemí | E15.cz

Sonda Philae opět navázala z komety spojení se Zemí

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko, v noci na dnešek opět krátce obnovila spojení se Zemí. Vědci ale zatím nevědí, proč aparát nekomunikuje pravidelně, uvedla s odvoláním na německé vesmírné středisko DLR agentura DPA.

Sonda Philae po přistání na kometě fungovala asi 60 hodin, pak jí došla energie a dostala se do stavu hibernace. Od té doby se ale kometa přiblížila ke Slunci, a průzkumný robot tak znovu získal energii. První signál vyslal 13. června, poslední pak 24. června. Nově se sonda ohlásila v noci na dnešek.

„Známka života od Philae nám potvrzuje, že alespoň jedna z komunikačních jednotek sondy je v provozu a přijímá naše povely,“ uvedl Koen Geurts z DLR. „Nové informace nám pomohou porozumět, proč máme potíže s komunikací s Philae,“ dodal.

Klíčový projekt ESA

Odborníci nevědí, co umožnilo čtvrteční přenos a proč v uplynulých dnech nebyla komunikace možná, ačkoli se letová dráha mateřské sondy Rosetta za poslední tři týdny nezměnila. Průzkumný modul Philae vypustila Rosetta po desetileté pouti vesmírem loni v listopadu.

Mise Rosetta patří mezi nejambicióznější projekty Evropské vesmírné agentury (ESA). Vědci jejím prostřednictvím chtějí poodhalit tajemství vzniku sluneční soustavy před 4,6 miliardy let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video