Soud zrušil spornou arbitráž, kterou nařídila šéfka MMF

V případu údajného organizovaného finančního podvodu s politickým pozadím v roce 2008 je kromě Tapieho a Lagardeové vyšetřováno dalších pět osob. Tapie se v době kontroverzní arbitráže přátelil s tehdejším pravicovým prezidentem Nicolasem Sarkozym.
Lagardeová jako ministryně financí rozhodla, že Tapieho vleklý spor z 90. let s bankou se bude řešit v rozhodčím řízení. Proti výsledku arbitráže se odvolal státní orgán, který se zabývá finančními pohledávkami banky, a soud mu dal nyní zapravdu.
Francouzka Lagardeová loni prohlásila, že se ničeho nezákonného nedopustila a že z čela MMF kvůli obvinění nehodlá odstoupit. Vedení MMF ji zatím podpořilo. Nyní se čeká na konečné závěry vyšetřovatelů.
Až desetileté vězení
Případ projednává v Paříži zvláštní republikový soudní dvůr, který je jako jediný justiční orgán kompetentní k soudnímu stíhání nynějších i bývalých francouzských ministrů.
Podle francouzského zákona soudci podezřelého obviní a začnou formálně vyšetřovat, když věří v jeho možné provinění. Ještě to však neznamená, že případ musí vést k soudnímu procesu, o jehož konání se rozhodne na základě výsledků vyšetřování. V případě procesu a prokázání nedbalosti by mohla být Lagardeová odsouzena až k roku vězení. Za prokázání přímého podílu na podvodu by jí hrozilo až desetileté vězení.
Justice zvlášť vyčítá Lagardeové, že se nepokusila zrušit výsledek arbitráže. Bývalá ministryně vždy obhajovala arbitráž a své rozhodnutí nežádat její zrušení. Chtěla prý jen ukončit dlouhý a nákladný proces mezi Tapiem a bankou Crédit Lyonnais ohledně podmínek prodeje podnikatelova podílu v podniku Adidas.