Spojené státy sestřelily třetí podezřelý objekt stíhačkou F-22 | e15.cz

Spojené státy sestřelily třetí podezřelý objekt stíhačkou F-22

Americká stíhačka F-22 pár sekund před tím, než její střela sestřelí čínský špionážní balón.
Americká stíhačka F-22 pár sekund před tím, než její střela sestřelí čínský špionážní balón.
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

čer

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Spojené státy v sobotu sestřelily neidentifikovaný válcovitý objekt, který se objevil nad Kanadou. Zneškodnila ho konkrétně americká stíhačka F-22, informuje agentura Reuters. Jedná se tak o další podobný případ za několik dní. Zhruba před týdnem USA sestřelilo špionážní balón čínského původu. 

Kanadský premiér Justin Trudeau oznámil sobotní sestřelení nad územím severního Yukonu s tím, že kanadské síly teprve analyzují trosky. Kanadská ministryně obrany Anita Anand odmítla spekulovat o původu předmětu, který měl podle ní válcovitý tvar.

Podle Pentagonu byl objekt ve vysoké nadmořské výšce nejdříve identifikován nad Aljaškou v pátek pozdě večer a monitorován americkým vojenským letadlem až do Kanady. Kanadská a americká letadla jej nadále sledovala a americká stíhačka F-22 objekt úspěšně sestřelila nad Yukonem. Trudeau celou akci koordinoval s americkým prezidentem Joem Bidenem. Objekt byl sestřelen střelou AIM 9X, píše Bloomberg

Celé drama začalo počátkem únoru, kdy čínský špionážní balón létal nad Severní Amerikou, získal si pozornost celého světa a vyvolal diplomatický spor mezi USA a Čínou. Podle USA poslala Čína balón záměrně ke sledování. Podle Pekingu šlo jen o neškodné zařízení ke sledování počasí, které se vychýlilo ze svého kurzu. Americká armáda balón sestřelila 4. února. 

Biden pak v pátek nařídil sestřelit další objekt spatřený nad Aljaškou. Ten samý den byl spatřen třetí objekt Severoamerickým velitelstvím protivzdušné obrany a společným americko-kanadským vojenským velitelstvím odpovědným za letecký a námořní varování.

Video se připravuje ...
Čínský špionážní balón letí nad Spojenými státy

Kvůli znepokojení nad invazí do USA bylo nařízeno dočasné uzavření vzdušného prostoru nad Montanou poté, co byla zjištěna radarová anomálie. Stíhací letouny vyslané k vyšetřování však nezjistily žádný objekt, který by koreloval s radarovými zásahy. Omezení bylo od té doby zrušeno.

Autor: čer

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery