Sporný zákon o ústavním soudu prošel. Je to paralyzace instituce, varuje polská opozice

Plenární síň polského sejmu

Plenární síň polského sejmu Zdroj: Piotr Waglowski

ČTK
Dolní komora polského parlamentu schválila kontroverzní zákon o ústavním soudu, s nímž přišla nová konzervativní vláda. Podle opozice novela zcela ochromí činnost nejvyšší soudní instance v zemi. Senát, v němž má vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) pohodlnou většinu, bude o normě hlasovat ve středu, informovala polská média.

Novela počítá s tím, že místo pětičlenného soudního senátu by většinu sporů muselo napříště rozhodovat nejméně 13 členů ústavního soudu, a to nikoli prostou většinou, jako dosud, ale dvoutřetinovou. Jinak pře zůstane nerozhodnuta. To podle kritiků povede k faktické paralyzaci této instituce, do jejíchž řad PiS nedávno zvolila pět „svých“ soudců.

Senát ústavního soudu přitom začátkem prosince uznal za neústavní předchozí novelu, která zrušila říjnovou volbu jiné pětice soudců, již provedl ještě minulý parlament ovládaný dnes opozičními liberály z Občanské platformy (PO).

Jaká je cena tvé věrohodnosti?

Dnešní hlasování proběhlo po 22. hodině a následovalo několikahodinovou vyhrocenou debatu. „Dnes prodáváš ústavu laciněji, než Jidáš prodal Krista, protože on dostal 30 stříbrných. Jaká je, Jarku, cena tvé věrohodnosti?“ obrátil se na šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, považovaného za hlavního hybatele změn, poslanec PO Marek Sowa. Opozice vyčítá vládě údajnou ochotu ohýbat a porušovat ústavu ve prospěch vlastních zájmů.

PiS však oponuje, že se pouze snaží odstranit z funkcí předchozí garnituru, která se na vlivných pozicích usadila během osmi let středopravých vlád vedených PO. „Obrana demokracie je jen kouřovou clonou. Bráníte (své) temné zájmy,“ řekl vládní poslanec Stanislaw Piotrowicz na adresu opozice.

Hladký průběh se čeká i v Senátu

Konzervativci novelu prosadili poměrem hlasů 235 ku 181 především díky tomu, že v Sejmu disponují 234 mandáty. Podobně hladký průběh se očekává i ve středu v Senátu.

Nová vláda PiS během prvních týdnů po říjnovém triumfu v parlamentních volbách naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s problematickou minulostí a pokouší se o změny ústavního soudu, které opozice i právní experti odmítají jako neústavní. Oponenti nového režimu hovoří o tom, že vůdce PiS Jaroslaw Kaczyński kráčí ve šlépějích maďarského premiéra Viktora Orbána. Proti krokům vlády se v polských městech v posledních týdnech scházejí desetitisícové demonstrace.