Syrská armáda vtrhla do Hamá, již je sto mrtvých
Zdrojem informace o 95 mrtvých je předseda syrské Národní organizace pro lidská práva Ammar Kurabí. Také agentura DPA i BBC s odvoláním na informace opozice, které se nedají ověřit, protože vláda neumožňuje novinářům v Sýrii nezávislou činnost, hovoří o asi stovce obětí. Agentura Reuters informovala o nejméně 80 mrtvých civilistech.
Podle DPA si dnes boje v celé zemi vyžádaly nejméně 136 životů. Kurabí uvedl, že 19 lidí bylo zabito v Dajr az-Zauru na východě země, šest v Haraku na jihu a jeden v Bukamalu rovněž na východě. Dva obyvatelé Damašku agentuře Reuters sdělili, že na předměstí hlavního města utrpělo dnes zranění nejméně 42 lidí, když mezi demonstranty syrské jednotky vhodily hřebíkové bomby. Vláda informovala o pěti mrtvých vojácích.
Více než 100 lidí bylo dnes podle BBC zatčeno. Syrské síly v Damašku zadržely také šajcha Naváfa Bašíra, který je hlavou kmene Baggarů v povstalecké provincii Dajr az-Zaur a jedním z čelných odpůrců současného režimu.
Podle svědků bylo město Hamá vystavena palbě z tanků i pušek ostřelovačů a do hlavních čtvrtí byly zastaveny dodávky vody a elektřiny. Vláda prohlásila, že vojáci zasahují proti ozbrojencům, kteří terorizují obyvatelstvo intenzivní střelbou, zapálili jednu policejní stanici, ničí veřejný a soukromý majetek a staví barikády a zátarasy.
Obama: Zprávy z Hamá vypovídají o hrůzné povaze režimu v Sýrii
Mluvčí vyslanectví USA to označil za smyšlenky a nesmysl. Americký prezident Barack Obama prohlásil, že zprávy přicházející z Hamá jsou hrůzné a ukazují na skutečnou povahu syrského režimu. Řekl také, že USA se v příštích dnech budou snažit zvýšit tlak na syrskou vládu. Také britský ministr zahraničí William Hague vyslovil nad zprávami z Hamá zděšení. Prezident Asad „se plete, jestli si myslí, že s krizí v zemi skoncuje útlak a vojenská síla“, řekl Hague. Události odsoudil i francouzský ministr zahraničí Alain Juppé, který vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby ve vztahu k Sýrii dostála své zodpovědnosti. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle oznámil, že EU po dnešním krveprolití připravuje rozšíření sankcí proti Asadovu režimu.
Také generální tajemník OSN Pan Ki-mun jasně odsoudil násilnosti proti pokojným demonstrantům a vyzval k jejich ukončení.Hamá se stalo jedním z center odporu proti prezidentovi Bašáru Asadovi a jeho vládě. Ve městě opakovaně demonstrovaly statisíce lidí. Vojáci ho obléhali už asi měsíc.
Město proslulo jako symbol odporu už za vlády otce nynějšího prezidenta, Háfize Asada. Ten v Hamá v roce 1980 krutě potlačil revoltu zakázaného Muslimského bratrstva. Údajně bylo 20 tisíc mrtvých.
Nynější protesty v Sýrii si do dneška podle údajů nevládních organizací vyžádaly přes 1600 mrtvých civilistů, vedly k zatčení více než 26 tisíc lidí, z nichž 12 tisíc je stále zadržováno. Tisíce osob ze země uprchly a asi 3000 lidí se pohřešují. Syrská vláda tvrdí, že za většinu obětí nesou odpovědnost ozbrojené teroristické skupiny.