Technologie bitcoinu pomůže proti terorismu i chudobě, věří ekonom z Peru | E15.cz

Technologie bitcoinu pomůže proti terorismu i chudobě, věří ekonom z Peru

Technologie bitcoinu pomůže proti terorismu i chudobě, věří ekonom z Peru
Roznětkou emancipačního hnutí napříč arabskou společností byla sebevražda upálením, kterou před sídlem lokální vlády spáchal tuniský mladík Muhammad Buazízí.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

Jan Pavec

Životní příběh Hernanda de Sota je určitě zajímavější než v případě většiny jeho kolegů ekonomů. Práce jeho Institutu pro svobodu a demokracii vedla v devadesátých letech k mnoha změnám ekonomického systému, včetně udělení vlastnických práv malým pěstitelům koky. To podkopalo venkovské zázemí komunistických guerill v Peru, které viděli v de Sotovi a jeho organizaci takovou hrozbu, že před jejím sídlem nastražili bombu a zabili pět lidí.

Otázkami třetího světa a příčinami terorismu se peruánský ekonom, oceňovaný americkými prezidenty Billem Clintonem i Ronaldem Reaganem, zabývá dodnes. V Praze na své přednášce v CEVRO institutu představil výsledky svého zkoumání příčin arabského jara a narůstající vlny islamismu.

„Náboženství je až posledním důvodem. Před ním jsou věci jako živobytí a důstojnost,“ řekl k příčinám nestability v muslimském světě de Soto. Připomněl případ Tunisana Muhammada Buazízího, kterému policie neoprávněně zabavila jeho prodejní stánek se zeleninou za dvě stě dolarů.

Státní orgány ho pronásledovaly celý život a tohle byla poslední kapka, kvůli které se nakonec v lednu 2011 upálil. Následovaly další upálení drobných podnikatelů po celém arabském světě a spuštění Arabského jara.

Peruánský ekonom Hernando de Soto na přednášce v PrazePeruánský ekonom Hernando de Soto na přednášce v PrazeAutor: Jana Leflerova, CEVRO Institut

De Soto za ním vidí hlavně ekonomické příčiny. V Tunisku samotném totiž výplatu dostává jen třicet procent lidí a zbytek se podobně jako Buazízí musí probíjet sám. Navíc neexistuje nic jako společnost s ručením omezeným, takže lidí podnikají s plným rizikem.

„Ty sebeupálení se cítili vystrčení z byznysu a život už neměl smysl,“ vysvětloval v Praze de Soto, který se svými spolupracovníky zkoumal situaci přímo na místě. „Evropané k nim přijížděli jako bohatí lidé a oni toho nebyli schopní dosáhnout.“

Peruánský ekonom si myslí, že řešením by mohlo být zajištění vlastnických práv. Ta jsou totiž ve třetím světě obecně slabá a jasně definovaná, katastry nemovitostí bývají v žalostném stavu. De Soto proto se sanfranciskou společností BitFury začali v Gruzii testovat katastr nemovitostí založeném na technologii blockchain, kterou využívá kryptoměna Bitcoin.

Tato decentralizovaná distribuovaná databáze je imunní vůči vnějším zásahům a umožní snadnou práci auditorům i uživatelům. De Soto doufá, že podobné využití technologií by mohlo vést ke zlepšení ekonomické a tím i bezpečnostní situace ve třetím světě. „Nevím, do jaké míry to bude účinné. Ale snažíme se odpovídat na existující problémy.“

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!