Tsipras jednal v Bruselu o řeckém dluhu, zůstává optimistou | e15.cz

Tsipras jednal v Bruselu o řeckém dluhu, zůstává optimistou

Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo) a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker (vpravo) během setkání v Bruselu (4. února 2015)
Řecký premiér Alexis Tsipras (vlevo) a šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker (vpravo) během setkání v Bruselu (4. února 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Optimistický byl po svém dopoledním jednání v evropských institucích nový řecký premiér Alexis Tsipras. V krátkém vystoupení poznamenal, že dohoda okolo možností, jak zmírnit dluhovou zátěž jeho země, zatím není, jednání prý ale pokračují správným směrem. Jeho ministr financí Janis Varufakis souběžně vyjednával ve Frankfurtu s šéfem Evropské centrální banky (ECB) Mariem Draghim a také on diskuzi hodnotil pozitivně.

„Jsem velmi optimistický. Zkusíme udělat, co můžeme, abychom nalezli společné, životaschopné a pro všechny přijatelné řešení pro naši společnou budoucnost,“ řekl Tsipras. po schůzce s předsedou europarlamentu Martinem Schulzem.

Předseda Evropské rady Donald Tusk po schůzce s řeckým premiérem poznamenal, že nejpodstatnější jednání se povedou v rámci Euroskupiny a budou složitá.

Sám Tsipras připomněl, že historie EU je plná sporů, které ale na konec bývají překonány nalezením kompromisu. Atény jsou proto podle něj připraveny vyjednávat, při respektování vůle řeckých voličů a mandátu, který od nich vláda nedávno dostala. Řecká vláda ale stejně respektuje unijní pravidla, která nechce rozbít, zdůraznil Tsipras.

Bylo to jeho jediné bruselské vyjádření pro média po dopoledni, kdy se sešel především s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem. Novináři nedostali příležitost k dotazům, Tsipras odlétal do Paříže na schůzku s francouzským prezidentem Francoisem Hollandem.

Tusk v prohlášení pro média podotkl, že souvislosti evropské finanční pomoci Řecku musí být probrány v rámci Euroskupiny, tedy mezi zeměmi platícími společnou měnou. „Budou těžká, budou vyžadovat spolupráci a dialog stejně, jako rozhodné snahy Řecka,“ podotkl Tusk.

Předseda nové řecké vlády pokračuje v sérii jednání napříč Evropou ve snaze najít podporu pro svůj plán zmírnění dluhové zátěže své země.

Přiznivé signály z Francie

Z Francie přitom zaznívají v posledních dnech pro Atény příznivější signály než například z Německa. Politici v Berlíně totiž zdůrazňují, že Řecko musí dodržet závazky, které se dobrovolně rozhodlo přijmout.

Šéf Evropské komise Juncker dal v minulých dnech najevo, že EU by v přístupu k Řecku měla být pružná. Diplomaté ale naznačují, že případné změny pro Řecko by nesly nelibě některé jiné země unie, které ekonomické problémy řeší bez podobné úlevy.

Janis Varufakis: Němci musí pochopit, že se neodchylujeme z reformního kurzu, když dáme důchodcům, kteří žijí s 300 eury měsíčně navíc 300 eur ročně

Levicová řecká vláda, která se k moci dostala po lednových předčasných volbách, se snaží přesvědčit významné státy eurozóny o potřebě změnit podmínky splácení řeckého dluhu. Ten se nyní pohybuje kolem 320 miliard eur (téměř devět bilionů korun).

Juncker a Tsipras už spolu v sobotu hovořili telefonicky. Evropská komise v přípravě na dnešní schůzku vycházela z Tsiprasova prohlášení o možnosti brzkého dosažení dohody výhodné pro všechny strany. Taková dohoda prý neznamená, že by Řecko nesplnilo své závazky vůči Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) a Evropské centrální bance (ECB).

Varufakis jednal ve Frankfurtu

Řecký ministr financí Janis Varufakis se dnes ve Frankfurtu nad Mohanem setkal s šéfem Evropské centrální banky Mariem Draghim. Po jednání Varufakis označil diskuzi za „velmi plodnou“. Byla mu údajně velkým povzbuzením do budoucna. Ve čtvrtek se řecký ministr financí setká v Berlíně se svým německým protějškem Wolfgangem Schäublem.

„Nepochybuji o tom, že budeme moci uzavřít diskuzi s našimi evropskými partnery i s MMF (Mezinárodním měnovým fondem) a ECB (Evropskou centrální bankou) ve velmi krátké době, abychom mohli nastartovat řecké hospodářství,“ uvedl Varufakis po setkání s Draghim. ECB podle něj udělá vše proto, aby podpořila členské státy eurozóny.

Draghiho prý ale Varufakis upozornil, že Řecko už dál nemůže fungovat beze změn. „To platí i pro (evropský) program, který v naší zemi přiživuje krizi a způsobil vážnou humanitární krizi,“ dodal. Varufakis s Draghim jednali podle AFP něco málo přes hodinu. Šéf ECB se k setkání zatím nevyjádřil.

Už před schůzkou poskytl řecký ministr německému deníku Die Zeit rozhovor, v němž přislíbil, že jeho země, kterou označil za „zbankrotovanou“, už nikdy nepředloží deficitní rozpočet. Nová vláda prý také nehodlá měnit reformní kurz země.

Vyšší řecké důchody prý reformní úsilí nezničí

„Němci musí pochopit, že se neodchylujeme z reformního kurzu, když dáme důchodcům, kteří žijí s 300 eury měsíčně navíc 300 eur ročně,“ uvedl Varufakis v rozhovoru. Nová řecká vláda se chce prý spíše zaměřit na zdanění bohatých Řeků a boj s korupcí. Evropané podle něj jeho zemi nemusí důvěřovat, ale měli by jí naslouchat. Ministr rovněž ujistil, že Atény „nikdy nepožádají o finanční pomoc Moskvu“.

Řekové se původně snažili dosáhnout odepsání části svého dluhu u zemí eurozóny, nyní z této představy ustupují a navrhují zmírnit dluhovou zátěž Řecka výměnou dluhu za dluhopisy vázané na ekonomický růst země. Tsipras, který o věci v úterý jednal v Římě, přitom zdůrazňuje, že Atény chtějí změnu dohody o dluhu zejména proto, aby evropští daňoví poplatníci nedávali Řecku nové půjčky ke splacení těch předchozích.

Evropská komise je spolu s ECB a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) součástí takzvané „trojky“, která reprezentuje mezinárodní řecké věřitele. Bez dohody s ní opustí Řecko na konci února záchranný program, aniž by dostalo posledních sedm miliard eur už dohodnuté pomoci.

Pavel Páral: Králův nový řecký chiton

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video