Turecko mění klíčové posty v ekonomice. Volkswagen investuje na Slovensku | E15.cz

Turecko mění klíčové posty v kulhající ekonomice a Volkswagen významně investuje na Slovensku

Lukáš Vojáček

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout. 

Top události

Erdoğanův „korunní princ“ podal demisi  

Turecko má za sebou velmi chaotický víkend, během kterého došlo ke dvěma důležitým personálním změnám v hospodářském sektoru. Prezident Recep Tayyip Erdoğan nejprve v sobotu odvolal šéfa centrální banky Murata Uysala. Ve funkci ho nahradil Naci Ağbal. Ten se tak stal již čtvrtým ředitelem centrální banky za posledních pět let. V neděli pak nečekaně rezignoval turecký ministr financí a Erdoğanův zeť Berat Albajrak, který je mnohými vnímán jako prezidentův možný nástupce. Stát se dlouhodobě potýká s vysokou inflací a rekordně nízkým kurzem domácí měny. Média připomínají, že Albajrak měl s Ağbalem v minulosti spory.    

Ázerbájdžán se chlubí válečnými úspěchy

Navzdory již dvěma uzavřeným dohodám o příměří pokračuje válečný konflikt mezi Arménií a Ázerbájdžánem o sporné území Náhorní Karabach. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v neděli prohlásil, že vojenské síly jeho země dobyly klíčové město Šuša. To by znamenalo pro Ázerbájdžán velký strategický úspěch. Arménští představitelé nicméně Alijevova slova popřeli a tvrdí, že boje o Šušu ještě neskončily. Konflikt v Náhorním Karabachu trvá již od září a vyžádal si asi 5000 lidských životů. 

Z trhů a burz 

Akcie ve světě prudce rostly

Akcie v uplynulém týdnu mohutně posílily. Investoři reagovali pozitivně na sčítání a výsledek amerických prezidentských voleb. Index Dow Jones za celý týden vyrostl o 6,87 procenta. Širší S&P 500 zpevnil o 7,32 procenta, a Nasdaq Composite dokonce o 9,01 procenta. Pro poslední dva indexy se jednalo o nejlepší týdenní výsledek od dubna. O více než sedm procent vyrostly také hlavní burzy v západní Evropě - německý DAX, francouzský CAC a panevropský STOXX Europe 600. Prudký nárůst hlásí v pondělí ráno také akciové trhy v Asii. Japonský Nikkei 225 přidal 2,5 procenta a dostal se na nejvyšší hodnotu od roku 1991.      

Volkswagen rozšíří závod v Bratislavě

Německý automobilový koncern Volkswagen plánuje významně investovat do rozšíření svého závodu v Bratislavě. Náklady by se měly vyšplhat až na jednu miliardu eur, tedy přibližně 26,5 miliardy korun. Rozhodnutí padlo poté, co automobilka musela letos v létě kvůli pandemii zrušit plánovanou výstavbu nového závodu v Turecku. Bratislava je podle představitelů společnosti vhodnou alternativou. Firma pouze lituje toho, že nebude moci rozšířit svůj podíl na tureckém trhu. Volkswagen už teď patří k největším zaměstnavatelům na Slovensku. V zemi zaměstnává téměř 14 tisíc lidí.     

Tweet dne

„Upřímná zpráva pro naše sousedy: Trump odejde za 70 dní. Ale my tu zůstaneme navždy. Sázet na cizince, aby zajistili bezpečnost, nikdy není dobré. Jsme otevřeni dialogu s našimi sousedy k vyřešení našich neshod. Jen spolu můžeme vybudovat lepší budoucnost pro všechny.“

Írán se raduje z volební porážky amerického prezidenta Donalda Trumpa. Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf si od změny v Bílém domě slibuje oteplení vztahů na Blízkém východě. Zároveň ale apeluje na sousední státy, že Američané za ně jejich problémy nevyřeší. 

Stane se dnes

  • V Portugalsku a Lotyšsku ode dneška platí nouzový stav. Tamní vlády se tímto krokem snaží dostat pod kontrolu koronavirovou pandemii. 
  • Ve švýcarské Ženevě začne zasedání Světového zdravotnického shromáždění.
  • Slovensko vyhodnotí výsledky plošného testování obyvatel na COVID-19, které proběhlo o uplynulém víkendu na většině území státu.
  • V nizozemském Haagu bude odpoledne zahájen soud s bývalým kosovským prezidentem Hashimem Thaçim, který je obžalován z válečných zločinů.
  • Americká společnost McDonald’s, provozující jeden z největších světových řetězců rychlého občerstvení, dnes zveřejní výsledky svého hospodaření za třetí čtvrtletí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video