Usmíření? Čína bude s Tokiem jednat o sporných ostrovech | E15.cz

Usmíření? Čína bude s Tokiem jednat o sporných ostrovech

Čínská kontejnerová loď Sin Šanghaj - ilustrační foto
Čínská kontejnerová loď Sin Šanghaj - ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC-BY-SA-2.0-DE: Sparklemotion - Wikimedia Commons

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čína a Japonsko se dohodly, že se pokusí snížit napětí kolem ostrovů ve Východočínském moři. Peking také oznámil, že vznikl společný mechanismus, který má předejít zhoršení sporu. Japonský premiér Šinzó Abe k tomu poznamenal, že se vytvořily podmínky pro jeho brzké setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Vrcholné setkání se podle i nformací webu BBC plánuje na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC), který se uskuteční v pondělí a úterý v Pekingu.

„Japonsko i Čína dospěly k názoru, že vrcholné setkání bude prospěšné nejen pro obě země, ale i pro stabilitu celého regionu,“ řekl japonský premiér.

Dlouholetý spor

Neobydlené ostrovy, které kontroluje Japonsko a nazývá je Senkaku, zatímco Peking jim říká Tiao-jü, jsou předmětem dlouholetého sporu.

Obě země v poslední době vysílaly do oblasti hlídková letadla a lodě, což vyvolalo obavy, že by spor mohl přerůst ve vojenský střet mezi druhou a třetí ekonomikou světa.

Vztahy mezi Čínou a Japonskem navíc kalí návštěvy japonských politiků v tokijské svatyni Jasukuni, kterou zejména Číňané a Korejci považují za symbol někdejšího japonského militarismu. Je zde mezi 2,5 milionu padlých japonských vojáků uctíváno také 14 odsouzených válečných zločinců.

Japonsko, které bylo za druhé světové války spojencem nacistického Německa, v letech 1931-1945 okupovalo části Číny a Korejský poloostrov byl v letech 1910-1945 japonskou kolonií.

Čtěte také:

Moře na jihovýchodě Číny jsou pro všechny těsná

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video