Ve Vídni se jedná o Sýrii, poprvé je u stolu i klíčový Írán | E15.cz

Ve Vídni se jedná o Sýrii, poprvé je u stolu i klíčový Írán

Ministr zahraničí John Kerry na cestě na vídeňská jednání
Ministr zahraničí John Kerry na cestě na vídeňská jednání
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Vídeň dnes hostí politická jednání svolaná kvůli krizi v Sýrii. Než se ale sejdou ministři zahraničí čtyř jednacích zemí, sešli se šéfové diplomacií Spojených států a Íránu John Kerry a Mohammad Džavád Zaríf. Tématem jejich schůzky ale podle médií nebyla Sýrie, nýbrž nedávná dohoda o íránském jaderném programu.

JKerry se po zasedání se Zarífem sešel také s ministry zahraničí Turecka, Ruska a Saúdské Arábie. V pátek se k nim přidají ministři dalších států, mezi nimiž bude také Írán. Teherán je v regionu Asadovým spojencem a právě zapojení Íránu do jednání o krizi je vnímáno jako posílení Asadových pozic od doby, co se do konfliktu po Asadově boku vložilo Rusko.

Bude to přitom poprvé, co se mezinárodních rozhovorů o Sýrii Írán zúčastní. Proti jeho účasti při minulých pokusech vyřešit syrský konflikt byly Spojené státy a hlavně regionální soupeř Teheránu Rijád.

Saúdský ministr zahraničí Ádil Džubajr před začátkem dnešních jednání v rozhovoru s BBC řekl, že Írán musí v rámci jakéhokoli řešení krize přijmout fakt, že odchod autoritářského syrského prezidenta Asada je nezbytný. „Odejde skrze politický proces, nebo bude odstraněn silou,“ řekl Džubajr s tím, že o Asadově budoucím konci není pochyb.

250 tisíc mrtvých

Konflikt má od svého začátku v roce 2011 na kontě už asi 250 tisíc mrtvých a svůj domov kvůli němu již opustilo přes deset milionů Syřanů. O jeho diplomatické řešení se snažila několikrát OSN, která svolala v roce 2012 a pak v roce 2014 konferenci do Ženevy. Írán byl sice v roce 2014 pozván také, ale kvůli nesouhlasu Washingtonu a Rijádu byla pozvánka pro něj stažena. Ani jedna z těchto konferencí řešení nepřinesla.

Írán, stejně jako Rusko, patří k opoře režimu v Damašku. Oba státy Sýrii pomáhají vojensky i finančně. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov před odletem do Vídně řekl, že se „konečně podařilo shromáždit k jednomu stolu všechny důležité státy bez výjimky - stálé členy Rady bezpečnosti OSN, Írán, Egypt, státy Perského zálivu a Irák“.

Dohodu nečekejte

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius řekl, že by se ve Vídni mohlo podařit „dohodnout se na metodě, avšak myslet na základní dohodu je předčasné“. „Budou určitě další setkání,“ řekl. Zaríf při příletu do Vídně novinářům řekl, že s Kerrym dnes bude hovořit výhradně o červencové dohodě o íránském jaderném programu. Írán se Spojenými státy neudržují diplomatické styky a jejich sblížení umožnila právě vyjednávání o jaderném programu, jichž se zúčastnili v konečné fázi Kerry i Zaríf.

Íránský ministr dnes prohlásil, že pozvání do Vídně svědčí o tom, že svět konečně pochopil, že syrskou krizi nelze bez Íránu vyřešit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.