Velmi vzácným vedlejším účinkem vakcíny AstraZeneky jsou krevní sraženiny, připustila EMA

AstraZeneca: Z hrdiny zloduchem. Nakupili chybu za chybou, míní vědec po potížích s vakcínami

AstraZeneca: Z hrdiny zloduchem. Nakupili chybu za chybou, míní vědec po potížích s vakcínami Zdroj: Archiv Blesku

Vakcína společnosti AstraZeneca.
Vakcína společnosti AstraZeneca
Vakcína společnosti AstraZeneca
Vakcína společnosti AstraZeneca
5
Fotogalerie

Výskyt krevních sraženin může být velmi vzácným vedlejším účinkem očkovací látky firmy AstraZeneca. Po podrobném hodnocení desítek případů úmrtí či zdravotních obtíží k tomu  dospěla Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Její šéfka Emer Cookeová nicméně zdůraznila, že látka britsko-švédské firmy je velmi efektivní a její přínos v boji proti nemoci COVID-19 stále převyšuje možná rizika.

Výbor pro hodnocení rizik (PRAC) lékové agentury v minulých týdnech podrobně zkoumal okolnosti 86 případů tromboembolických potíží, z nichž 18 skončilo úmrtím. Podle Cookeové dospěl k závěru, že výskyt těchto obtíží by měl být uveden mezi dalšími možnými vzácnými vedlejšími účinky této vakcíny.

Problémy se podle ní vyskytují zvláště u žen mladších 60 let, není však průkazné, zda je tato skupina vzhledem k vakcíně rizikovější. "Specifické rizikové faktory jako je věk, pohlaví nebo předchozí výskyt krevních sraženin nebyly potvrzeny," řekla dnes Cookeová.

V polovině března zhruba polovina unijních států pozastavila očkování vakcínou od společnosti AstraZeneca kvůli zmíněným podezřelým úmrtím na následky krevních sraženin po očkování. Zdravotní komplikace se objevily u několika desítek z desítek milionů naočkovaných osob.

EMA 18. března na základě prvního zkoumání uvedla, že vakcína je bezpečná a její používání riziko vzniku krevních sraženin nezvyšuje. Většina zemí pak očkování opět obnovila, některé státy jako Německo či Nizozemsko s ní ale očkují pouze starší lidi. Na výsledek dnešního hodnocení čekaly také členské země Evropské unie. Při večerní videokonferenci jej chtějí rozebrat ministři zdravotnictví.