Zákaz hracích automatů stojí Maďarsko miliardy
Předseda svazu István Schreiber dodává, že situace v rodinách gamblerů se také nezlepšila, protože závislí hráči utrácejí peníze bez kontroly v nelegálních hernách. A čím dál častěji i na druhé straně hranic, například na Slovensku. Svaz se nehodlá vzdát a napsal dopis poslancům. Žádá je o částečné obnovení dřívějšího systému, vždyť už loni byl téměř připravený odstartovat on-line systém napojený na daňový úřad. Takovéto lobbování není běžné a zatím na něj nikdo ani nereagoval.
Výzva svazu přišla po zveřejnění verdiktu ústavního soudu, na který se obrátily dvě hospodářské organizace i ombudsman. Poukázali na to, že zákon o zákazu vstoupil v platnost 10. října 2012, přičemž návrh se dostal do parlamentu 1. října. Ještě v ten den se uskutečnilo první i druhé čtení, závěrečné hlasování se konalo o den později a ve sbírce zákon vyšel 9. října. Podniky se tedy na rušení nemohly vůbec připravit a lidé ztratili práci ze dne na den, uvádělo se mimo jiné v podání soudu. Ústavní soud však konstatoval, že nedostatek času nenarušuje principy právního státu.
Podnikatelé ale ještě mají šanci získat od státu odškodné za nečekané ztráty. Ústavní soud to v nejnovějším nálezu nevyloučil. Zbývá jim také Evropský soud pro lidská práva, jehož verdikt by mohl státu způsobit další miliardové škody.
Gregor Martin Papucsek: Co je vlastně maďarské?