Zástupná válka? Syrská opozice sestřelila ruský vrtulník americkou raketou | E15.cz

Zástupná válka? Syrská opozice sestřelila ruský vrtulník americkou raketou

Protitankový systém TOW
Protitankový systém TOW
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: Elentir via Flickr

ČTK

Syrští povstalci zničili ruský vrtulník, který pátral po pilotech ruského vojenského letounu sestřeleného Tureckem. Posádce se ale podařilo stroj včas opustit, oznámila syrská organizace na ochranu lidských práv SOHR. Turecko mezitím nepřímo popřelo tvrzení syrských rebelů, že zastřelili piloty ruského bombardéru, a naopak uvedlo, že vyjednává o jejich propuštění.

Podle agentury Reuters se k zničení vrtulníku přihlásila syrská povstalecká skupina, které dodaly Spojené státy rakety typu Tow. Její bojovníci zasáhli vrtulník protitankovou střelou, zatímco byl ve vzduchu. Poté jej zcela zničili na zemi další raketou. O jeho vyhození do povětří prý pořídili rebelové videozáznam.

Šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán řekl, že ve vrtulníku bylo nejméně 10 lidí. Všem se ale podařilo bezpečně opustit stroj, než jej povstalci zničili. Podle Reuters povstalci z řad syrských Turkmenů předtím oznámili, že zastřelili oba piloty, kteří se katapultovali po zásahu letounu Su-24. Zabili je prý ještě ve vzduchu, když klesali s padáky k zemi.

Piloti jsou prý naživu

Turecký vládní zdroj naopak prohlásil, že piloti jsou podle všeho stále naživu a že turecká strana se nyní snaží vyjednat jejich propuštění ze strany povstalců. „Naše jednotky, které obdržely informaci, že jsou oba piloti naživu, se nyní snaží je bezpečně převzít od opozičních povstalců,“ sdělil zdroj agentuře Reuters.

Podle soukromé turecké agentury Dogan stříleli turkmenští povstalci na piloty v reakci na to, že letadlo krátce předtím, než bylo po vstupu do tureckého vzdušného prostoru sestřeleno, shodilo na území ovládané turkmenskými rebely pumu. Svědectví prý tureckým novinářům poskytl turkmenský zástupce velitele místní ozbrojené skupiny Alpaslan Çelik. Během rozhovoru stříleli jeho spolubojovníci za zády do vzduchu a provolávali: „Bůj je veliký“.

Rusko od září bombarduje sever a západ Sýrie v rámci syrského ozbrojeného konfliktu, a to na straně režimu prezidenta Bašára Asada, který označuje všechny ozbrojené odpůrce za teroristy.

Moskva přitom čelí výtkám Západu, že útočí na všechny povstalce, nejen tedy na extremisty z organizace Islámský stát, ale i na rebely podporované západními státy. Turecko, které dnes o incidentu informovalo také OSN, už několik dní upozorňuje na to, že ruské bomby dopadají i na vesnice, v nichž žijí syrští Turkmeni.

Syrská státní agentura k sestřelení ruského letounu uvedla, že turecká vláda tak ukázala, že podporuje terorismus. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vyjádřil naději, že tento vážný incident nenaruší počínající mezinárodní vyjednávání o řešení syrského konfliktu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.