Zdeněk Bakala dosáhl svého. Americký federální soud potvrdil, že ho podnikatel Krúpa vydíral

Zdeněk Bakala

Zdeněk Bakala Zdroj: BM Management

Pavol Krúpa
2
Fotogalerie

Podnikatel Zdeněk Bakala dostál zadostiučinění. Americký federální soud v Jižní Karolíně totiž potvrdil, že slovenský podnikatel a majitel investiční společnosti Krupa Global Investments Pavol Krúpa proti němu vedl štvanou kampaň. Ta spočívala v tom, že Krúpa organizoval akce, které měly Bakalu očernit, píše se v tiskové zprávě Bakalovy firmy BM Management. Za ukončení nátlaku podle soudu od Bakaly požadoval 23 milionů dolarů. K situaci se vyjádřil i Krúpa, který tvrdí, že o řízení ve Spojených státech nemá povědomí. Dodal, že žádné rozhodnutí mu nebylo řádně doručeno.

Soudce David C. Norton uznal důkazy, které měly doložit praktiky Pavola Krúpy, například organizování falešných demonstrací, najímání herců prezentujících se jako občanští aktivisté k obtěžování rodiny a okolí Zdeňka Bakaly, či Krúpovy snahy o pošpinění podnikatelské pověsti Zdeňka Bakaly u jeho obchodních partnerů. Soud dospěl k závěru, že Krúpa byl motivován vidinou finančního obohacení a že se podílel na vydírání s cílem donutit Zdeňka Bakalu zaplatit 23 milionů dolarů.

„Je to skvělý výsledek. Vítám, že soud uznal závažnost jednání Pavola Krúpy, který řadu let obtěžoval mou rodinu a mé blízké s jediným cílem vlastního obohacení. Byl to dlouhý právní proces, ale jsem vděčný, že justiční systém Spojených států dokázal rozkrýt tuto pavučinu lží,“ reagoval Bakala na rozsudek.

„Nemám povědomí o konání na amerických soudech a žádné rozhodnutí mi nebylo řádně doručeno. Bakalu jsem nevydíral. O nějakém rozhodnutí soudu nemám povědomí,“ uvedl k výsledku soudu Krúpa. „V Jižní Karolíně jsem nikdy nebyl a s Bakalou jsem se nikdy nesetkal, ani s jeho údajným právním zástupcem,“ pokračoval. „V Česku jsou desítky politiků a statisíce lidí, kteří sdílejí názor, že Bakala je tunelář a gauner, takže jakoukoliv mojí činností jsem ani nemohl poškodit jeho údajně dobré jméno,“ dodal.

Svým verdiktem soudce Norton potvrdil už dřívější závěr soudkyně Mary Gordon Bakerové, že Krúpovo jednání je natolik závažné, aby bylo z pohledu amerického soudního systému posouzeno jako vydírání a korupce. „Žalobce ve svém podání předložil skutečnosti, které přesvědčivě prokazují, že se žalovaní podíleli na vydírání a že cílem jejich aktivit v rámci Spojených Států i v zahraničí byl vyděračský byznys,“ píše se ve zprávě soudkyně Bakerové.

Vedle zmíněných nátlakových akcí ve Spojených státech Krúpa vedl obdobnou kampaň i v České republice a jeho tehdejší společnost Arca Capital podala trestní oznámení za údajné tunelování OKD. Po pěti letech vyšetřování Národní centrálou proti organizovanému zločinu bylo toto oznámení definitivně odloženo. Americký federální soud nyní stanoví termín dalšího jednání ohledně patřičné výše náhrady škody.