Zemětřesení v Ekvádoru má již přes 500 obětí, škody jdou do desítek miliard | E15.cz

Zemětřesení v Ekvádoru má již přes 500 obětí, škody jdou do desítek miliard

Zemětřesení v Ekvádoru má již přes 500 obětí, škody jdou do desítek miliard
Následky zemětřesení v Ekvádoru
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Počet obětí sobotního zemětřesení v Ekvádoru vzrostl již na 525, zraněných je na 4600 a asi stovka osob se stále pohřešuje. Informovalo o tom ekvádorské státní zastupitelství. Naděje na objevení přeživších čtyři dny po katastrofě výrazně slábnou, nicméně v posledních hodinách bylo nalezeno pět živých osob v troskách obchodního centra v Mantě. Podle ekvádorského prezidenta Rafaela Correy jde o nejhorší katastrofu v zemi od roku 1949.

Podle agentury DPA je mezi mrtvými nejméně 11 cizinců: tři Kolumbijci, tři Kubánci, dva Kanaďané a po jedné oběti mají Dominikánská republika, Británie a Irsko. České ministerstvo zahraničí již dříve uvedlo, že nemá informace, že by mezi oběťmi byli Češi.

Otřesy o síle 7,8 stupně zasáhly Ekvádor v sobotu kolem sedmé večer místního času. Epicentrum bylo asi 30 kilometrů jižně od pobřežního města Muisne v hloubce asi 20 kilometrů pod zemí. Otřesy byly cítit i v sousední Kolumbii a Peru. Od neděle bylo zaznamenáno na 230 následných otřesů.

Velké škody jsou hlášeny zejména z turistického letoviska Pedernales, kde byla zničena většina domů, a z měst Manta, Guayaquil a Portoviejo. Přes 20 500 lidí přišlo o střechu nad hlavou, postiženo bylo na 150 škol.

75 miliard

Podle prezidenta Correy jde o nejhorší katastrofu v zemi od roku 1949, kdy při zemětřesení o síle 6,8 zahynulo podle DPA 5000 lidí. Škody po sobotním zemětřesení odhadl již v úterý prezident na tři miliardy dolarů (75 miliard korun), což představuje asi tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) země.

Nejvíce obětí za poslední léta si ale vyžádalo zemětřesení v Ekvádoru v březnu 1987, kdy zemřelo asi tisíc lidí. Materiální škody způsobené otřesy o síle 6,9 stupně byly tehdy odhadnuty na miliardu dolarů.

Pomoc přichází z celého světa

Ekvádorský ministr zahraničí Guillaume Long poděkoval na svém twitterovém účtu za pomoc z celého světa. „Velmi nás potěšila všechna ta solidarita našich bratrských zemí. Některé posílají záchranné týmy, což je v této chvíli nejdůležitější,“ uvedl Long.

Záchranáře, hasiče a lékaře poslala asi dvacítka zemí. Podle španělského listu El País přijelo na 400 specialistů mimo jiné z Venezuely, Kolumbie, Chile, Peru, Salvadoru, Kuby, Bolívie, Mexika, Španělska či Argentiny.

Pomoc v telefonickém rozhovoru prezidentovi Correovi přislíbil americký prezident Barack Obama. Postižené oblasti dnes navštíví šéf humanitárních operací OSN Stephen O'Brien.

Během 48 hodin byl měl z Kodaně do Ekvádoru odletět letoun vypravený Úřadem vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s materiální pomocí. Ta v první várce zahrnuje 900 stanů či 18 tisíc moskytiér napuštěných repelenty proti komárům, které mají sloužit jako ochrana proti viru zika. Ten v posledním roce zasáhl zejména Jižní Ameriku.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!