Nový průzkum: Pohoršila si ČSSD i ODS. Do Sněmovny míří až sedm stran | E15.cz

Nový průzkum: Pohoršila si ČSSD i ODS. Do Sněmovny míří až sedm stran

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sociální demokraté stále vévodí tabulkám předvolebních průzkumů. Jejich preference však podle agentury Median poklesly z 32 na 25,5 procenta. Do Sněmovny by se podle aktuálního průzkumu dostali i lidovci a zemanovci. Agentura STEM potvrzuje pokles velkých stran, šanci na úspěch dává šesti stranám.

Celkem sedm stran by, podle aktuálního průzkumu agentury Median, po volbách vyslalo své zástupce do Sněmovny. Podpora ČSSD jako dlouhodobého lídra voličských preferencí se od léta podle agentury Median snížila z 32 na 25,5 procenta. Podobně si pohoršila ze srpnových 13,5 na aktuálních osm procent ODS. Před ní v souladu s ostatními průzkumy skončila KSČM před TOP 09 a ANO 2011, které by dosáhly v podstatě shodného výsledku. Do Sněmovny by se podle volebního modelu, který agentura zveřejnila, dostali také lidovci i zemanovci, celkem tedy sedm stran.

STEM: Strany ČSSD a KSČM by většinu ve Sněmovně nezískaly

Podle agentury STEM by se do Sněmovny dostalo šest stran. Ze zářijového průzkumu STEM vyplývá, že podpora ČSSD klesla, oslabily také KSČM a SPOZ i ODS. Vzrostly naopak preference hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše a Úsvitu Tomia Okamury. Podpora TOP 09 je poměrně stabilní.

ČSSD by měla podle volebního modelu 67 a KSČM 33 poslanců. Do většiny 101 křesel by jim chybělo jedno. Hnutí ANO by získalo 41 mandátů, TOP 09 by obsadila 28 křesel. ODS by měla 20 mandátů a Úsvit 11. Autoři průzkumu ale upozorňují na možnou odchylku dvou až tří mandátů.

Sociální demokraty by podle agentury volilo 25,9 procenta lidí, od prvního zářijového průzkumu STEM jde o pokles o 4,1 procentního bodu. Hnutí ANO si naopak polepšilo ze 7,5 procenta na 16,1 procenta. KSČM spadla z 15 procent na 13,5 procenta a TOP 09 o půl procentního bodu na 11,5 procenta. Podpora ODS klesla z 11 procent na 8,6 procenta.

KDU-ČSL by nyní podle průzkumu nepřekonala pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny; její podpora se snížila o procentní bod na 4,5 procenta. Propad ze 7,5 na 2,6 procenta agentura přiřkla SPOZ. Stejný zisk - 2,6 procenta - by zaznamenala Strana zelených

Median: Zelení a Úsvit mají šanci

Agentura Median upozornila, že s ohledem na volební potenciál by poslance mohly nakonec získat také strany nacházející se podle volebního modelu těsně pod hranicí volitelnosti - Úsvit přímé demokracie (čtyři procenta) a Strana zelených (tři procenta). Jejich volbu totiž zvažují další tři procenta voličů. „Obě strany tak mají reálnou šanci se do Sněmovny probojovat,“ uvedl analytik Medianu Daniel Prokop.

Volební preference (Median 2013) Autor: Median
Zdroj: Median.cz

Komunisté si podle průzkumu Medianu udrželi druhé místo i podporu - volilo by ji aktuálně 16 procent voličů. TOP 09 naopak mírně klesla z 15 na 13 procent a o třetí příčku se se stejným výsledkem dělí ANO 2011, které se podle srpnového modelu pohybovalo ještě pod pětiprocentní hranicí. Podle Medianu tato strana oslovuje zejména někdejší voliče ODS a Věcí veřejných, ale i sociální demokracie.

Podívejte se na volební spoty:

ČSSD

Svobodní

Piráti

TOP 09

Hlavu vzhůru

KDU-ČSL

SPOZ

ANO 2011

Úsvit přímé demokracie

Vylosovaná čísla kandidujících stran a hnutí
1. ČSSD
2. Svobodní
3. Piráti
4. TOP 09
5. Hlavu vzhůru
6. ODS
7. Romská demokratická strana
8. Klub angažovaných nestraníků
9. Změna
10. Strana soukromníků ČR
11. KDU-ČSL
12. Volte Pravý blok
13. Suverenita - SZR
14. Aktiv nez. občanů
15. SPOZ
16. Občané 2011
17. Úsvit přímé demokracie
18. DSSS
19. Československá strana socialistická (nesplnila náležitosti přihlášky - vyřazena)
20. ANO 2011
21. KSČM
22. LEV21 - Národní socialisté
23. Strana zelených
24. Koruna česká

Mirek Topolánek: Stabilitě země by prospělo jasné vítězství ČSSD

Pavel Otto: Politika po česku

GLOSA: „Bobohymna“ aneb Proč zpívající politici místo hlasů sklízí smích

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video