Malina si chce říct zákazníkům o další peníze na dokončení nezapočatých elektráren

Střešní fotovoltaika

Střešní fotovoltaika Zdroj: Pixels

Ondřej Souček
Diskuze (1)

Ozdravná mise nového vedení padlého Energetického Holdingu Malina nebude jednoduchá. Z nově zveřejněného zápisu z jednání věřitelského výboru zkrachovalé společnosti vyplynulo, že firmě budou za současné situace na dokončení všech zakázek střešních fotovoltaik chybět nižší stovky milionů korun. Firma si chce proto říct o doplatek od části zákazníků.

Malina momentálně eviduje 830 rozestavěných zakázek, které jsou podle dlužníka dokončeny v rozmezí deseti až 90 procent, a k tomu firma nabrala dalších 2300 objednávek, u kterých žádnou práci zatím nezahájila.

Problém je, že firma nyní připustila, že skladové zásoby nevystačí na pokrytí ani rozestavěných projektů, a to navzdory dlouhodobým proklamacím o velkém počtu komponent. Pro Malinu to znamená další komplikaci na cestě k opětovnému získání důvěry. Už teď je totiž jisté, že náklady na kompletaci všech instalací dosáhnou vyšších stovek milionů korun, na což firma nemá a nebude mít dost peněz.

Na bankovních účtech holdingu zbývalo v době podání návrhu na insolvenci necelých 12 milionů korun. Dokončení rozestavěných zakázek by Malině sice mělo s cash flow pomoci, protože průměrný doplatek za kompletaci rozestavěné elektrárny bude podle krizového šéfa Maliny Mariana Kláska dosahovat 200 tisíc korun, kdežto náklady na dokončení v průměrné výši jen 100 tisíc. I přesto sám Klásek připouští, že to nebude stačit na to, aby firma splnila své závazky i vůči klientům, kteří mají celou instalaci teprve před sebou. Na dostavění nezahájených instalací budou chybět nižší stovky milionů korun, připouští manažer s tím, že firma příští týden oznámí, jak k tomuto problému přistoupí.

Možné řešení naznačuje zmiňovaný zápis z věřitelského výboru. Podle něj Malina počítá s tím, že s danou skupinou zákazníků zahájí diskuzi o tom, zda by nebyli ochotni přistoupit na zvýšení ceny. „Pokud zákazník zaplatil zálohu 300 tisíc korun a více, ale dobytnost jeho pohledávky není příliš vysoká, je pro něj výhodnější uhradit něco navíc. Nicméně toto rozhodnutí je na každém konkrétním klientovi,“ uvedl dlužník v dokumentu z jednání věřitelů. V jaké výši by se doplatek pohyboval, Malina v dokumentu nespecifikovala. Klásek pouze sdělil, že příští týden v této věci bude jasno.

Malina podle Kláska nemůže za současné situace zahájit nezapočaté elektrárny z jednoduchého důvodu. „Naším cílem je uspokojit věřitele a toho nelze dosáhnout, aniž by firma generovala zisk. Z toho jasně vyplývá, že náklady na dokončení musí být nižší než předpokládaný budoucí příjem z kompletace,“ vysvětluje Klásek s tím, že toto pravidlo nezapočaté zakázky nesplňují.

Finanční problémy Maliny vypluly na povrch na začátku roku. Od té doby se jen stupňovaly, až ji nakonec zcela paralyzovaly. Firma dluží nejen bývalým pracovníkům a klientům, ale také obchodním partnerům. Policie jí podle serveru Seznam Zprávy také obstavila půl milionu korun kvůli možné trestné činnosti. 

Celkové závazky firmy dosahují 1,4 miliardy korun, přičemž na účtu má necelých dvanáct milionů korun. Loňská ztráta činila 186 milionů korun.

Největším věřitelem s pohledávkou zhruba 108 milionů korun je čínský subjekt označený v insolvenčním rejstříku jako Haikou Longhua Douzhen. Sama Malina k věřiteli pouze dodala, že dluh se týká dodávek fotovoltaických komponentů. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Vstoupit do diskuze (1)