ČEZ roste. Skupuje německou konkurenci v oblasti služeb a sílí napříč Evropou
Polostátní energetická skupina ČEZ pokračuje v invazi do sektoru energetických služeb. Jen od začátku roku získala pod kontrolu tři německé a jednu českou společnost za celkem stovky milionů korun. Jednička na československém trhu se tak postupně prodírá mezi přední hráče v celém středoevropském regionu.
ESCO sektor je relativně nový obor, v rámci něhož energetické společnosti nabízejí veškeré služby související s energetickými potřebami komerčních či veřejných budov. Typicky dodávají úsporná řešení na míru, například instalaci střešní fotovoltaiky, kogenerační jednotky či optimalizaci osvětlení nebo celého tepelného hospodářství.
Jen od začátku roku německá společnost Elevion, stoprocentní dceřiná firma ČEZ, ovládla tři konkurenční společnosti. V březnu skupina nabyla tříčtvrtinový podíl v německé společnosti Gespa, která se specializuje na služby v oblastech střešní fotovoltaiky, elektromobility a infrastruktury dobíjecích stanic.
O měsíc později koupila stoprocentní podíl v německé skupině Hofmockel, jež nabízí služby ve vodohospodářství komunálních a průmyslových provozů. V červenci přikoupila skupinu Alexander Ochs Group, čímž rozšířila své portfolio v oblasti vytápění, klimatizace a ventilační techniky.
Na českém trhu ČEZ posílil o ostravskou společnost Ivitas, která se v rámci ESCO sektoru věnuje projekčním, konstrukčním a poradenským službám.
První dvě akvizice vyšly podle pololetní účetní závěrky na přibližně 350 milionů, o třetí a čtvrté dokument neinformuje a tiskové oddělení její velikost nechce komentovat. Alexander Ochs Group ale jistě není nevýznamná společnost, má 160 zaměstnanců, zatímco Ivitas je menší firma s 25 zaměstnanci a tržbami v řádu desítek milionů korun.
ČEZ jedná o dalších převzetích. „Mělo by jít opět o firmy, které jsou experty ve specializovaných oblastech moderní energetiky, případně rozšiřují náš hodnotový řetězec, například v sektoru kogeneračních jednotek, bioplynu, fotovoltaiky a podobně,“ řekl e15 Jaroslav Macek, ředitel Elevion Group.
I bez započtení akvizic rostla „čezácká“ divize energetických služeb v prvním pololetí zhruba o 30 procent. Tržby z tohoto segmentu se tak v prvním pololetí vyšplhaly na 17,9 miliardy korun a představovaly zhruba desetinu všech provozních výnosů skupiny ČEZ.
Trhu nahrává nová energetická situace daná válkou na Ukrajině. Kromě všeobecné drahoty nastolila také otázku energetické bezpečnosti a soběstačnosti. Analytici se navíc shodují, že ceny elektřiny a plynu se na předkrizovou úroveň v dohledné době nevrátí. Důvod je prostý. Evropa musí spoléhat na dovoz LNG spojený s výrazně vyššími náklady, než s jakými počítaly původní plynovodní dodávky od ruského Gazpromu.
Tento fakt souvisí jednak s vysokými náklady na přepravu, zkapalnění a opětovnou regasifikaci LNG, jednak s dodatečnými investičními náklady na infrastrukturu, které si přechod na zkapalněný plyn vyžádal.
K rozvoji sektoru energetických služeb kromě situace na trhu přispívá i dotační politika, která umožňuje nechat si proplatit desítky procent investičních nákladů.
„Je evidentní, že Evropa prochází velkou energetickou transformací. Stavějí se gigawatty obnovitelných zdrojů, prudce roste význam decentralizované energetiky a lidé, municipality i firmy požadují dosahování energetických úspor,“ konstatuje mluvčí ČEZ Martin Schreier. „Původní tempo změn získalo novou dynamiku v souvislosti s válkou a rozšířilo úsilí obcí a firem fungovat udržitelněji a dekarbonizovat také požadavky na energetickou bezpečnost,“ dodal.
Největším zákazníkem jsou dlouhodobě veřejné instituce, které podle státní energetické strategie mají v energetických úsporách jít příkladem. Čím dál častěji se přidávají soukromé firmy. Investice do ESCO sektoru dávají největší smysl energeticky náročným průmyslovým provozům, jako jsou ocelárny, chemičky či sklárny, a vyplatit se mohou i kancelářským objektům, jak upozorňuje analytik společnosti ENA Jiří Gavor.
„Ze sektoru energetických služeb, který byl v energetice dlouho na okraji zájmu, se i s ohledem na energetickou krizi stává plnohodnotný vyspělý obor, který má díky vysokým cenám energií zajištěný růst minimálně na několik let dopředu,“ míní Gavor s tím, že firmy nechtějí jen šetřit, ale také hledají cestu k větší energetické soběstačnosti.
Veřejné i soukromé rozpočty na tato opatření se každým rokem zvyšují a celý evropský i český trh podle ČEZ roste meziročně v desítkách procent. Růst sektoru předpokládají i největší hráči v oboru. Jednička českého trhu, Skupina ČEZ ESCO, očekává v roce 2030 v energetických službách souhrnné tržby kolem 78 miliard korun, zhruba dvojnásobek sumy předpokládané za celý letošní rok.
Plánované tržby zahrnují celou nadnárodní divizi ESCO sektoru. Ta kromě domácího a německého trhu působí na Slovensku, v Rumunsku, Polsku a v Rakousku.
Energetickými službami na klíč se v Česku zabývají i tuzemští miliardáři. Řešení pro energetické hospodářství dodává například Tedom Igora Faita nebo Advance Energo Jaroslava Strnada. Mezi další velké hráče patří společnosti Amper Savings a skupina Enetiqa, dřívější MVV Energie CZ nebo skupina PRE.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!