Jak Česko bohatne v Americe. ČNB si letos na Wall Street vydělala padesát miliard, ruku k dílu přiložil i Trump
Sázka na zlatonosnou Wall Street letos dobře vynáší mimo jiné i České národní bance. Ta své akciové portfolio v zámoří na podzim rozšířila na historicky rekordní sumu na prahu deseti miliard dolarů. Jen za uplynulý rok tak tuzemská centrální banka tamní akciové portfolio nafoukla o více než polovinu. Obrovská investovaná suma v kombinaci s americkým burzovním boomem přitom přináší sladké ovoce. Jen od ledna do září se tak výnosy z amerických akcií pohybují kolem padesáti miliard korun. Zlatým vejcem v košíku je technologická Nvidia. Jen na této akcii ČNB aktuálně za letošek vydělává kolem osmnácti miliard korun. Vítaným bonusem se pak pro ČNB alespoň z pohledu akciového výnosu stala volba Donalda Trumpa.
„ČNB při správě akciového portfolia stoprocentně kopíruje referenční indexy. Pokud jde o akciové portfolio v dolarech, je jím index S&P 500,“ zdůrazňuje pasivní investiční strategii ČNB na Wall Street mluvčí České národní banky Jaroslav Krejčí. Váhy jednotlivých akcií v indexu se nicméně průběžně mění podle jejich nedávné výkonnosti.
Vzhledem k boomu velkých technologických akcií na Wall Street tak prakticky automaticky roste i celkový podíl sázek ČNB na americký IT sektor. Jen sedmička největších technologických titulů má totiž v indexu takřka třetinovou váhu. „Přestože jsme si vědomi existence mnoha dalších variant indexů, z hlediska složení považujeme S&P 500 za index, který pro naše účely dostatečně reprezentuje americkou ekonomiku,“ dodává Krejčí.
Tuzemská centrální banka startovala rok s americkým akciovým portfoliem v objemu rovných sedm miliard dolarů a jak uvádí poslední dostupné regulatorní hlášení americké Komisi pro cenné papíry, do konce září se její portfolio rozrostlo o téměř tři další miliardy. V rozhodující části šlo o výsledek zhodnocení dosavadních investic, krom toho ale bankéři navíc do Ameriky přilili čerstvou miliardu dolarů navíc. To jde ruku v ruce s už dříve avizovaným záměrem posílit váhu akciových investic na obřích rezervách banky, které koncem letošního října dosahovaly takřka 150 miliard dolarů. Na Wall Street tak ČNB drží přibližně necelých sedm procent rezerv.
„I pokud by nastal masivní propad indexu S&P 500, tak by stále devizové rezervy ČNB jako celek nebyly zvláště ohroženy,“ uvádí analytik společnosti XTB Jiří Tyleček. Celkově v akciích drží ČNB kolem pětiny svých rezerv, už dříve přitom banka avizovala, že podíl akcií na rezervách v příštích letech vzroste až ke třiceti procentům; důvodem je především záměr zvýšit výnosy ze správy rezerv.
ČNB sázkou na akcie nevybočuje z řady, obdobně masivně do akcií investují i další centrální banky světa, například ta japonská či švýcarská. „Na správu devizových rezerv bychom se ale neměli dívat jen optikou očekávané výnosnosti aktiv, ale v širším pojetí jejich funkcí v portfoliu. Spekulace o dalším růstovém potenciálu by tedy neměla být jediným a hlavním kritériem,“ zdůrazňuje Tyleček.
Největší váhu v portfoliu ČNB měly v závěru třetího čtvrtletí akcie technologické společnosti Apple, a to necelých 7,3 procenta. Jak vyplývá ze statistik portálu HedgeFollow.com, banka tyto akcie historicky nakoupila v průměru za 162 dolarů za kus. To při aktuální ceně těchto akcií kolem 242 dolarů znamená zhruba padesátiprocentní výnos. O nejvýnosnější pozici ČNB přitom ale nejde ani zdaleka.
Výnosovým suverénem jsou akcie kultovní technologické Nvidie, které bance při průměrné historické nákupní ceně jen něco přes 35 dolarů za kus vynášejí momentálně takřka tři sta procent. Vysoko přes sto procent ale dokázaly ČNB od nákupu vydělat například i akcie Meta Platforms či Broadcom z branže polovodičů. Hvězdou portfolia, byť s vahou jen kolem půl procenta, se pak se 180 procenty zisku ukázaly třeba akcie Netflixu. Od konce září do současnosti, a to primárně po zvolení Donalda Trumpa, navíc Wall Street pohledem svého hlavního indexu ještě zhruba pět procent přidala. Pro portfolio ČNB to znamená přibližně půlmiliardu dolarů dalšího dodatečného výnosu.
Významněji ztrátové akcie by se naopak daly napočítat na prstech jedné ruky. Kolem osmi procent tak ČNB prodělávala ke konci září na akciích zdravotnicko-drogistického gigantu Johnson & Johnson, zhruba čtyři procenta pak na nápojáři PepsiCo či zdravotnickém Danaher Corporation. Pokud jde o taktiku kopírování indexu, ČNB podle svých slov zatím nehodlá nic měnit. „Investování formou následování indexu považuji za rozumný přístup. ČNB tak nemusí řešit riziko výběru manažerů, který bude zaostávat za trhem, což je dlouhodobě většina,“ říká analytik společnosti Fichtner Tomáš Tyl.
Kritici vyčítají ČNB především rostoucí sázku na americký technologický sektor. To se děje automaticky vzhledem k pravidelnému přeskupování vah akcií v indexu S&P 500 ve prospěch nejrychleji rostoucích titulů. V této souvislosti experti nabízejí jako alternativu pro americký trh příbuzný index S&P 500 Equal Weighted omezující právě rostoucí „automatické“ sázky na technologický sektor.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!