Čtvrtina majetku bank leží ladem. Tři biliony jim zhodnocuje ČNB, na úrocích vyhrávají ČSOB a Spořitelna
V českých bankách momentálně leží ladem historicky největší objem peněz. Bezmála tři biliony korun anebo také sedmadvacet procent majetku tuzemských bank totiž nenachází reálné využití. Domácí ekonomika není tak velká a růstové vyhlídky firem nejsou zdaleka tak ambiciózní, aby se tyto peníze daly rozpůjčovat, jak by velela základní poučka bankovního byznysu. Bezprizorní tři biliony korun nicméně i tak slušně vynášejí, a to díky úložkám těchto peněz u České národní banky. Úroky z těchto vkladů totiž měsíc co měsíc bankám přihrají téměř deset miliard.
„Aktuálně se vklady Monety u ČNB pohybují v rozmezí 80 až 85 miliard korun,“ uvádí mluvčí Moneta Money Bank Lucie Leixnerová s tím, že volných peněz bance přibývá. „Volná likvidita v průběhu posledního roku neustále mírně rostla,“ dodává Leixnerová. Obdobně to platí i pro největší hráče trhu, kteří u centrální banky drží násobky vkladů Monety.
Česká spořitelna tak například zvýšila své vklady u ČNB za poslední rok téměř o polovinu na 443 miliard korun. Královnou vkladů je ovšem ČSOB, která má v pomyslných trezorech centrální banky kolem 560 miliard korun. „Změna vkladů u ČNB v roce 2024 odpovídala vývoji celkového objemu rozvahy a krátkodobým pohybům likvidity,“ dodává Šárka Nevoralová z Komerční banky, jejíž momentální úložka přesahuje 400 miliard korun.
„Banky mají nadále přebytek vkladů na běžných účtech a krátkodobých termínovaných vkladech od klientů. A na druhé straně úvěrový trh roste pomalu a nenabízí tolik atraktivních příležitostí,“ vysvětluje ekonom společnosti Finlord Boris Tomčiak. Pro banky jde o výhodnou a třeba z investorského pohledu těžko představitelnou situaci kombinující jistotu s relativně solidním výnosem. Vklady jsou totiž úročeny aktuální výší sazeb, které ČNB vyhlašuje v rámci řízení inflace. Aktuálně tedy 3,75 procenta ročně.
„Pro komerční banky je to ideální stav, kdy oproti bezúročným běžným účtům mohou u centrální banky držet krátkodobé vklady s úrokovou sazbou 3,75 procenta. Na každých sto miliard ve vkladech vydělávají na úrocích 3,75 miliardy, a to bez jakéhokoliv rizika a nutnosti vytvářet rezervy,“ dodává Tomčiak. Pro ČSOB to tak znamená dodatečný výnos na prahu dvaceti miliard korun, pro zbylé dva hráče pak kolem patnácti.
Celkem měl bankovní sektor odloženo u ČNB koncem ledna 2,9 bilionu korun, tedy nejvíce peněz v historii. Při zmiňovaném úroku to znamená roční výnos přesahující sto miliard korun. Rozhodující část peněz zinkasují největší hráči, jen zmiňované trio hlavních hráčů tak získá přes padesát miliard korun.
Pro ČNB je výplata masivních úroků nákladem, který v posledních letech významně přispíval k jejímu ztrátovému hospodaření. Právě v důsledku úspor tak například ČNB už v září 2023 přestala úročit bankám tu část vkladů, které u ní musejí držet povinně. Objem těchto rezerv navíc na počátku letošního roku zdvojnásobila. I tak povinné rezervy tvoří z celkových vkladů jen menšinovou část. „Náklady z titulu vyplácených úroků jsou vedlejším produktem provádění měnové politiky,“ vysvětluje nevyhnutelnost těchto výdajů mluvčí ČNB Jaroslav Krejčí.
Uzavírá se tak pomyslný kruh, protože svého času tento balík peněz do systému pustila právě centrální banka. Prapůvod objemu peněz, pro který není využití, se datuje do období let 2013 až 2017, kdy Česká národní banka držela takzvaný kurzový závazek. Jinými slovy tehdy nakupovala na měnovém trhu eura za koruny, čímž oslabovala českou měnu za účelem podpory ekonomiky formou zvýšení exportu.
„Od tohoto období je na českém mezibankovním trhu přítomna ohromná korunová likvidita v podobě bankovních rezerv, kterou české banky nebyly schopny využít v rámci poskytování nových úvěrů podnikům a domácnostem a kterou místo toho ukládají u ČNB za stále aktuálně poměrně atraktivní roční výnos 3,75 procenta,“ vysvětluje investiční stratég společnosti Conseq Investment Management Michal Stupavský.
Mimo jiné i vysoké příjmy z ČNB stály v loňském roce za rekordním ziskem tuzemského bankovního sektoru. Ten totiž dokázal vygenerovat přes 118 miliard korun zisku, což je nejen absolutní rekord v moderní historii Česka, ale také osmnáctiprocentní skok oproti výsledkům roku 2023. Důvodem byl především značný ziskový rezervoár, který se otevřel rychlým propadem úročení zákaznických kont oproti podstatně pomalejšímu zlevňování půjček. Vydatně přispěl ale i zmiňovaný faktor úročení přebytečných peněz, když ještě začátkem loňského roku ČNB bankám peníze úročila ročním úrokem na prahu sedmi procent.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!