Bakalova africká trofej. K jednomu z nejlepších vinařství světa dojel český miliardář na kole

Jihoafrické vinařství Klein Constantia

Jihoafrické vinařství Klein Constantia Zdroj: foto Gary van Wyk, Heiko von Fintel

Jihoafrické vinařství Klein Constantia
Jihoafrické vinařství Klein Constantia
Jihoafrické vinařství Klein Constantia
Jihoafrické vinařství Klein Constantia
Jihoafrické vinařství Klein Constantia
25 Fotogalerie
Jiří Zatloukal

Jihoafrické vinařství Klein Constantia zažilo za poslední dekády znovuzrození a vyhouplo se mezi padesátku nejlepších vinařství světa. Vydatně k tomu přispěl jeho současný majitel Zdeněk Bakala.

V roce 2011 Zdeněk Bakala trochu náhodně koupil jihoafrické vinařství Klein Constantia v Kapském Městě. Se svým byznysovým partnerem z banky JP Morgan Charlesem Harmanem se jako každý rok účastnili slavného cyklistického závodu Cape Argus Cycle Tour a zastavili se i na zdejší půvabné vinici pod horou Constantiaberg.

Majitele usedlosti Klein Constantia Duggieho Joostea trápily finanční problémy, Bakala neváhal a vinici s třistaletou historií za dvacet milionů eur koupil. Teprve v následujících letech si postupně uvědomoval, jak skvělou investici tehdy provedl.

„Údolí Constantia jsem si zamiloval hned při první návštěvě, nejen pro jeho krásu, ale i bohatou historii,“ vypráví dnes Bakala o své farmě, již založil první guvernér Kapského Města už v roce 1685, takže patří mezi nejstarší na jižní polokouli.

„Od samého počátku jsem si uvědomoval, že je třeba tuto vzácnou součást jihoafrické historie a přírodního dědictví zachovat pro další generace. O farmu, která byla opravdu podinvestovaná, tedy pečujeme nejen proto, že věříme kvalitě místních vín, ale především s pocitem odpovědnosti, že jsme se stali strážci čehosi vzácného, co přesahuje naše investiční horizonty i celé životy,“ dodává Bakala.

Český miliardář, který zbohatl především na privatizaci OKD, jezdí do Jihoafrické republiky několikrát ročně. Kromě návštěv své vinice se spolu se svým týmem pravidelně účastní březnového cyklistického podniku Cape Argus, jehož trasa vede podél „nejkrásnějšího mysu po obvodu celé zeměkoule“, jak o zdejších končinách prohlásil slavný anglický mořeplavec a korzár Francis Drake.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!