Akcie Bezvavlasy lákají investory. Po expanzi chystáme dividendy, říkají zakladatelé

Majitelé e-commerce společnosti Bezvavlasy František Novotný a Aleš Hudeček

Majitelé e-commerce společnosti Bezvavlasy František Novotný a Aleš Hudeček Zdroj: Bezvavlasy.cz

Akcie firmy Bezvavlasy jsou letos již čtvrtou primární veřejnou nabídkou na trhu Start pražské burzy.
2
Fotogalerie

Majitelé společnosti Bezvavlasy, velkoobchodního a online prodejce vlasové kosmetiky, mají našlápnuto k tomu, aby v primární veřejné nabídce prodali všechny nabízené akcie. Vyplývá to z údajů z objednávkové knihy, kterou zveřejnila pražská burza. Úpis probíhá do příštího čtvrtka, tedy do 1. září.

Investoři ve čtvrtek dopoledne poptávali podle údajů trhu Start určeného pro menší podniky přes 200 tisíc akcií – většinu při dolní hranici upisovacího pásma nastaveného před veřejnou nabídkou na 490 až 630 korun. Oba majitelé společnosti Bezvavlasy Aleš Hudeček a František Novotný nabízejí 300 tisíc akcií.

Úpis probíhá do příštího čtvrtka, tedy do 1. září, a při současném tempu by neměl být problém prodat všechny cenné papíry. Po konci upisovacího období se s akciemi společnosti Bezvavlasy začne obchodovat na pražské burze a také v RM-systému, který vlastní Fio banka.

Investice v časech krve a slz. Válka přesměrovala peníze na nové adresy

Video placeholde
Investice v časech krve a slz. Válka přesměrovala peníze na nové adresy • Videhub

„Dosavadní průběh vnímáme jako pozitivní. Věříme, že umístíme mezi investory celý objem emise,“ uvedl předseda představenstva společnosti Aleš Hudeček. 

Finančník František Bostl, jehož společnosti Starteepo IPO připravovala, je rovněž optimistou. „Transakce je pečlivě připravena. Věřím, že úspěšný úpis akcií na spodní ceně nabídky je nyní téměř jistý,“ řekl.

Již před zahájením úpisu na burze oba majitelé prodali dalších 50 tisíc akcií po 490 korunách, a to v neveřejné části. Bostlovy fondy upsaly 16 tisíc akcií a jeden tisíc koupil generální ředitel Bezvavlasy.cz Jaromír Muchka. Zbytek, tedy 33 tisíc kusů, si zajistil soukromý investor Jaroslav Šura. Ten vlastní i několikaprocentní podíl v internetové lékárně Pilulka, což byla dosud jediná e-commerce společnost na pražské burze.

Dividendy do pěti až sedmi let

O uvedení akcií na burzu začala firma poprvé uvažovat zhruba přede dvěma lety. „Sledoval jsem trh Start a říkal jsem si, že to je něco, jak by měla ekonomika fungovat. Tedy že si firmy chodí pro kapitál na burzu, jako tomu je v USA,“ řekl v rozhovoru pro deník E15 František Novotný, jeden ze zakladatelů a spolumajitel firmy.

V Česku zatím není prodej firem přes burzu či podílů v nich příliš běžnou záležitostí. Řadu podnikatelů odrazují možné komplikace spojené s přítomností menšinových akcionářů či větší nároky na transparentnost spojené s obchodováním cenných papírů na burze. 

„Vstup na burzu má své výhody i nevýhody. Nevadí nám dělat byznys transparentně. Samozřejmě hodně lidí nás odrazovalo, že mohou být problémy s menšími akcionáři. Že by například mohli fungování firmy právními kroky blokovat,“ poznamenal Aleš Hudeček. „V Česku je stále averze k tomu jít na burzu. Ale dospěli jsme k názoru, že tohle riziko je relativně malé,“ dodal.

Firmy ať už v Česku, či v zahraničí často využívají vstup na burzu k získání kapitálu například pro další rozvoj či expanzi. To však není případ společnosti Bezvavlasy. Cenné papíry prodávají pouze dva stávající akcionáři. 

„Jsme ve fázi, kdy jsme na tom finančně hodně dobře. Nepotřebujeme navyšovat kapitál, abychom získali provozní finance. Máme úvěrové možnosti v eurech, ale ani je v současnosti nevyužíváme,“ vysvětlil Novotný.

Kromě Česka, které v současnosti tvoří většinu obratu, působí firma Bezvavlasy také na Slovensku a v Maďarsku. V roce 2021 se její tržby zvýšily o 29 procent na 450 milionů korun, hrubý provozní zisk vzrostl dokonce o 46 procent na 41,3 milionu korun. Čistý zisk po zdanění se více než zdvojnásobil na 32,6 milionu korun.

Firma očekává i v dalších letech svižný růst tržeb – v roce 2025 by již měly přesáhnout jednu miliardu korun – a i přes plánovanou expanzi do dalších zemí by mělo být hospodaření ziskové. „Dokážeme být na nových trzích ziskoví od začátku. Náklady nejsou tak velké, expanzi navíc budeme řešit z jednoho centralizovaného skladu,“ podotkl Hudeček s tím, že v plánu jsou dvě až tři nové země ročně. 

„Chtěli bychom v nich replikovat model, který se nám vyplatil v Česku, na Slovensku a v Maďarsku, tedy zaměření na profesionály – kadeřnictví a beauty salóny,“ dodal Novotný.

Za svou konkurenční výhodu firma označuje velikost. Na všech třech trzích, kde nyní působí, patří vždy mezi dva hlavní prodejce vlasové kosmetiky. „Díky velikosti naší firmy nás značky samy oslovují,“ zdůraznil Hudeček.

Do budoucna Novotný a Hudeček, kteří i po IPO budou vlastnit společně většinu akcií společnosti Bezvavlasy, chystají dividendy. „Chtěli bychom je začít vyplácet v horizontu pěti až sedmi let poté, co se rozšíříme do dalších zemí,“ připomněl Novotný

Bezvavlasy je již čtvrtou firmou, která letos prodává akcie na trhu Start. V předchozích měsících na něm umístily akcie výrobce klik a kování M&T bývalého fotbalového reprezentanta Ivo Ulicha, slovenská metalurgická firma Gevorkyan a gastronomická společnost Coloseum Holding. I když v jejím případě byl zájem investorů vzhledem k potížím daného sektoru poměrně vlažný.

Po Bezvavlasy by měl následovat prodej akcií společnosti Hardwario, která vyvíjí komunikační zařízení a služby pro průmyslový internet věcí. Udat chce mezi investory až dvacet procent akcií výměnou za desítky milionů korun.

 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!