Americké akcie vyhrávají boj o globální kapitál. Na úkor rozvíjejících se zemí | E15.cz

Americké akcie vyhrávají boj o globální kapitál. Na úkor rozvíjejících se zemí

Jaroslav Bukovský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Investoři v letošním roce přesouvají peníze z rozvíjejících se zemí do amerických akcií rekordním tempem. Důvodem je silný očekávaný růst zisků zámořských firem, ale i návrat k investičnímu konzervatismu na sklonku programu kvantitativního uvolňování FED. „Amerika se v tuto chvíli zdá být nejstabilnější ekonomikou a akciový trh je vnímán jako perspektivnější než zbytek světa,“ uvádí James Gaul z fondu Boston Advisors pro Bloomberg.

Od Nového roku přiteklo do zámořských akciových fondů ETF již 95 miliard dolarů čerstvého kapitálu. Z rozvíjejících se trhů naopak peníze mizí. „Nízký růst, inflace a utahování měnových politik není dobré východisko pro investice,“ uvádí na adresu příčin úprku investorů Michelle Gibley z Charles Schwab Corp. Pro Wall Street hovoří i vývoj měnových kurzů. Dolar letos posílil oproti 14 hlavním světovým měnám a navýšil tak výnos globálních hráčů.

Po růstové dekádě, kdy rozvíjející se země těžily z komoditního boomu a rostoucí spotřeby střední ch vrstev, se karta obrací. Čína je na cestě k nejpomalejšímu růstu za posledních 13 let, Indie jen během července vyděsila investory dvojím zvýšením úrokových sazeb, Brazílie trpí erozí spotřeby obyvatel vlivem prudkého zdražování zboží z dovozu. Výsledkem je největší úprk peněz z rozvíjejících se trhů od počátku měření Bloombergu v roce 2000. Jen letos z akciových ETF těchto zemí zmizelo více než osm miliard dolarů kapitálu.

„Raději než bych dostal slevu za nejistotu, zaplatím prémii za klid,“ uvádí Andres Garcia-Amaya z JPMorgan. Akcie firem z indexu S&P 500 se totiž obchodují o 70 procent dráže, než činí průměr rozvíjejících se zemí. Obrat v toku peněz významně ovlivnil nový kurz měnové politiky zámořského FED. „Smysl kvantitativního uvolňování spočíval i v tom, přeorientovat investory na riskantnější aktiva. Teď se děje pravý opak,“ uvádí Michelle Gibley z Charles Schwab Corp.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah